Bez myta w Niemczech dla LNG i CNG do 2023

Zwolnienie z myta dla pojazdów gazowych i wodorowych zostało wydłużone do 2023 roku. Decyzją Budenstagu z 5 czerwca 2020 pojazdy nisko i zeroemisyjne nie zapłacą za autostrady do końca 2023 roku. Zwolnienie z MAUT dotyczy ciężarówek z silnikami CNG / LNG, ogniwami wodorowymi oraz instalacjami gazodiesel (dualfuel).

Gazowe ciężarówki nie zapłacą MAUT w Niemczech do końca 2023 roku. Dyskutowane od kwietnia przedłużenie zwolnienia dla ekologicznych ciężarówek finalnie zostało zatwierdzone 5 czerwca przez Bundestag. W efekcie przewoźnicy nie będą musieli wnosić opłaty 0,19 eurocenta za każdy kilometr. Taka oszczędność pozwoli na szybszy zwrot inwestycji w nisko lub zero emisyjny pojazd.

Pojazdy zwolnione z MAUT w Niemczech muszą posiadać silniki / układy napędowy na paliwa alternatywne. Największym powodzeniem cieszą się ciężarówki na skroplony gaz ziemny (LNG). Ciężarówki LNG produkuje obecnie Iveco, Scania oraz Volvo. Nie brakuje jednak aut z instalacją CNG w silnikach gazowych lub dieslach (gazodiesel). W drugim przypadku ciężarówka musi jednak mieć zbiorniki na gaz ziemny o pojemności nie mniejszej niż 115 kg (300 litrów). Zwolnione z MAUT są również ciężarówki z ogniwami paliwowymi.

Źródło: toll-collect.de

Zobacz także
– Stacje LNG w Niemczech
– Katalog aut ciężarowych na LNG
– Stacje LNG – tankowanie skroplonego metanu w Europie