Klaster wodorowy na Pomorzu – autobusy i pociąg na wodór

Finansowanie autobusów wodorowych czy pociągów w dobie kryzysu to nie lada wyzwanie. Inwestycje w ogniwa wodorowe są niezwykle kosztowne, a technologia w codziennej eksploatacji nieznana. Odpowiedź na te dylematy znaleziono na Pomorzu powołując specjalny klaster wodorowy. Uzyskał on właśnie wsparcie europejskiej inicjatywy FCH Regions. Klaster uzyska fachowe wsparcie europejskich ekspertów od wodoru.

Pomorski Klaster Wodorowy tworzą cztery miasta – Gdańsk, Gdynia, Tczew i Wejherowo. Jednym z filarów klastra jest projekt Pure H2 dla produkcji i dystrybucji wodoru realizowany przez Lotos. W oparciu o pierwszą stację i trailery do dystrybucji wodoru uruchomione zostanie 10-15 autobusów z ogniwami wodorowymi. Teraz całość prac będzie wspierana w ramach europejskiej sieci FCH Regions. Pomorski Klaster Wodorowy zyska wsparcia w ramach narzędzia PDA – Project Development Assistance.

Pomorska Dolina Wodorowa w perspektywie kilku lat chce uruchomić 50 autobusów na wodór i wodorowy pociąg łączący Trójmiasto i Hel. Przystąpienie do programu FCH JU (Fuel Cells And Hydrogen Joint Undertaking) z pewnością przyspieszy prace. Jednocześnie miasta stowarzyszone w klastrze liczną na dofinansowanie zakupu autobusów na wodór z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Ministerstwo Klimatu publikuje już pierwsze zapowiedzi projektów, gdzie będzie możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu bezemisyjnych autobusów miejskich.

Źródło: UM Gdynia

Zobacz także
– Projekt Pure H2 – produkcja i dystrybucja wodoru
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego