Autobusy na wodór dla Gdańska – NESO Bus już w produkcji

Wodór zasili w Gdańsku flotę 10 autobusów z ogniwem paliwowym. Miejski przewoźnik autobusowy – GAiT – zamówił 10 pojazdów NESO Bus 12. Wszystkie autobusy z ogniwem wodorowym będą zasilane zielonym wodorem. Gdańsk staje się liderem transformacji transportu publicznego, wprowadzając do swojej floty autobusy, które nie tylko spełniają najwyższe standardy środowiskowe, ale również zapewniają efektywną i przyjazną dla pasażerów mobilność.

Neso Bus dla Gdańska na linii montażowej (źródło: GAiT)

Nowe autobusy to pojazdy w pełni zeroemisyjne i produkowane w Polsce. Polską fabrykę pojazdów wodorowych odwiedzili: Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz przedstawiciele zarządu Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Maciej Lisicki i Jerzy Wiatr. Gdańska delegacja sprawdziła postęp prac w produkcji autobusów zamówionych dla Gdańska.

– Zamówiliśmy 10 pojazdów po to, żeby w Gdańsku technologia autobusów wodorowych również się pojawiła. Myślę, że nasi pasażerowie będą zadowoleni, bo autobus jest naprawdę wysokiej jakości i wysokiej klasy – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Zeroemisyjność i wysoki zasięg

NesoBus to całkowicie nowy i wyprodukowany w Polsce, zeroemisyjny miejski autobus wodorowy. Zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Pojazdy zasilane będą wodorem otrzymywanym przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

W praktyce wygląda to tak, że na dachu pojazdów NesoBus znajdziemy elektrownię, która produkuje prąd. Ogniwo paliwowe, które jest sercem autobusu, by funkcjonować, potrzebuje zarówno czystego wodoru, jak i czystego powietrza. Autobus do codziennej pracy zużywa około 8 kg wodoru na 100 kilometrów. Zielony i całkowicie zeroemisyjny wodór, na którym będą jeździły gdańskie autobusy, produkowany jest w polskiej elektrowni w Koninie.

Wymagany gwarantowany zasięg autobusu to 330 km na jednym tankowaniu. Długości zadań całodziennych w Gdańsku wynoszą średnio około 250 km, autobusy wodorowe będzie więc można spotkać na terenie całego miasta.

Niewątpliwym plusem tych pojazdów jest nie tylko wysoki zasięg pozwalający na wykonywanie całodobowych zadań przewozowych, ale również szybki czas ich tankowania, porównywalny do autobusów spalinowych.

W Gdańsku jeździ około 280 autobusów. W tym 21 autobusów elektrycznych z floty GAiT. Niebawem dołączy 10 autobusów wodorowych. – To dobry test, żeby sprawdzić, który z napędów, będzie wiodący i najlepszy do bieżącego użytkowania. Zależy nam głównie na tym, żeby zeroemisyjny pojazd był całkowicie oparty na odnawialnych źródłach energii, a nie na brudnej energii z czarnego węgla – mówi wiceprezydent Borawski.

Jak przebiega produkcja?

W nowo otwartej fabryce pojazdów wodorowych w Świdniku wykonywany jest cały proces produkcji. Od spawania, przez lakierowanie w specjalnym pomieszczeniu, po proces montażu. Pojazdy NesoBus, w przeciwieństwie do autobusów elektrycznych, już posiadanych przez Gdańsk, nie są lakierowane w procesie kataforezy, a w specjalnym oddzielnym pomieszczeniu, do którego trafiają po kontroli jakości.

– Z zamówionych przez Gdańsk 10 autobusów, 5 jest już w etapie produkcji. Pięć szkieletów jest całkowicie gotowych, kolejne będą gotowe do końca przyszłego miesiąca – mówi Tomasz Jasłowski, dyrektor Departamentu Produkcji, Polski Autobus Wodorowy. – Następnie będą przechodzić przez kolejny etap w procesie produkcyjnym. Pojazdy lakierowane są w naszej nowo otwartej lakierni, a od przyszłego tygodnia kolejne autobusy wejdą już w proces montażowy. Zamówienie dla Gdańska jest jak najbardziej bardzo mocno zaawansowane. Całość zamówienia powinna zostać zakończona we wrześniu, jednak pojazdy będziemy przekazywać w transzach.

Najem z pełną obsługą serwisową

Neso Bus – autobus na wodór (źródło: GAiT)

Najem w kontekście pojazdów wodorowych jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Mamy do czynienia z nową i wciąż jeszcze niepowszechną technologią. I co niezwykle istotne, paliwo do tych pojazdów jest jeszcze bardzo trudno dostępne. Kompleksowa organizacja usługi, czyli połączenie w jednym zamówieniu dostawy autobusów razem z paliwem oraz usługami niezbędnymi do ich eksploatacji zapewniającymi sprawność i bezpieczeństwo, oraz należyte utrzymanie autobusów, ogranicza ryzyka wpisane w najnowsze technologie. Wszystkie ryzyka, co gwarantuje nam umowa, są po stronie naszego partnera. Natomiast bez wątpienia jest to technologia, z której warto korzystać i którą warto wprowadzać do komunikacji miejskiej, ponieważ jest ona bardzo przyjazna środowisku i mieszkańcom.

Umowa obejmować będzie pełną obsługę serwisową pojazdów. Wykonawca jest zobowiązany do utrzymania technicznego pojazdów przez cały okres najmu. Serwis w ramach umowy dzierżawy obejmować ma m.in: obsługę techniczną (przeglądy codzienne i okresowe), naprawy eksploatacyjne wraz z częściami, naprawy komponentów, które uległy awarii w trakcie eksploatacji autobusów, naprawy powypadkowe, czy będące następstwem wandalizmu oraz czynności związane z aktualizacją bądź zmianą oprogramowania, a także sprzątanie i mycie pojazdów. Gotowe do jazdy, zatankowane zielonym wodorem autobusy mają być podstawiane codziennie na teren zajezdni autobusowej GAiT oraz odbierane przez wykonawcę umowy po zakończeniu pracy.

– Zarówno autobusy elektryczne i wodorowe są przyszłością komunikacji miejskiej. Forma najmu, na którą się zdecydowaliśmy, gdzie dostarczone zostanie również paliwo, czyli zielony wodór napędzający te autobusy, pozwoli na przetestowanie ich na żywej tkance komunikacji – mówi Piotr Borawski. – Dzięki tej formy współpracy, w przyszłości, będziemy mogli podejmować rozsądne decyzje dotyczące szerszej wymiany taboru. Jestem przekonany, że zarówno autobusy elektroniczne i wodorowe to przyszłość komunikacji publicznej, a w najbliższych latach będziemy decydować, jakiego typu napęd będzie wiodący.

Formuła najmu to brak konieczności budowy infrastruktury niezbędnej do obsługi i utrzymania autobusów wodorowych, które wymagają specjalnie dedykowanej infrastruktury (stacja ładowania, hala do obsługi, przeglądów, czy myjnia). W przypadku Gdańska nie ma aktualnie możliwości dostosowania obecnej zajezdni autobusowej w zakresie infrastruktury związanej z taborem wodorowym. Z uwagi na plany przeniesienia zajezdni w nowe miejsce, ponoszenie nakładów finansowych na infrastrukturę dedykowaną taborowi wodorowemu byłoby nieekonomiczne.

Najem autobusów daje możliwość wejścia w nową, przyjazną środowisku technologię już teraz, a nie w momencie powstania planowanej zajezdni dostosowanej do taboru zeroemisyjnego. To także możliwość pozyskania doświadczenia, które zostanie wykorzystane przy projektowaniu nowej zajezdni autobusowej, dostosowanej do obsługi różnych pojazdów zeroemisyjnych.

Autobusy komfortowe i bezpieczne

Zgodnie ze standardami obowiązującymi w gdańskiej komunikacji miejskiej, nowe pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. W autobusach będzie znajdować się wydzielona, oznaczona strefa do bezpiecznego przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i wózka dziecięcego oraz platforma umożliwiające wjazd wózka. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane będą w kolorze żółtym, a przyciski opisane w alfabecie Braille`a. W pojazdach będą znajdować się także pasy do bezpiecznego przewozu rowerów.

Do dyspozycji pasażerów będą wygodne ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności. Pojazdy wyposażone będą w systemy monitoringu i klimatyzacji. Tablice informacyjne dla podróżujących wykonane będą w wysokiej jakości technologii LED. W technologii LED ma być także oświetlenie pojazdów. W autobusach zamontowane zostaną także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone będą również w system liczenia pasażerów.

Umowa na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów podpisana została 12 września 2023 roku. Wszystkie pojazdy muszą zostać dostarczone do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dostawy pojazdów będą odbywać się w transzach.

Źródło: GAiT