Nikola Tre – pierwsza flota 10 ciężarówek na wodór

Ciężarówka zasilana wodorem Nikola Tre utworzyła flotę 10 pojazdów. Pierwszym flotowym klientem Nikola została firma Biagi Bros. z Kalifornii. Przewoźnik otrzymał stanową dotację na zakup zeroemisyjnych pojazdów z programu CARB. Najwyższy poziom dofinasowania z programu CARB to nawet 288 tys USD do zakupu pojedynczego auta. Ciężarówki z ogniwem paliwowym będą tankowane na stacji wodorowej w Ontario w Kalifornii.

Zatwierdzenie komisji HVIP oznacza, że nabywcy Nikola Tre mogą kwalifikować się do dofinansowania stanu Kalifornia. Każda firma może liczyć na dofinansowanie 240 000 dolarów na ciężarówkę. Dla transportu intermodalnego jest to 270 000 dolarów na ciężarówkę. Maksymalny próg 288 000 USD na ciężarówkę dotyczy małych flot składających się z 10 lub mniej ciężarówek operujących w transporcie intermodalnym oraz pochodzących z ubogich regionów stanu Kalifornia.

Nikola Tre FCEV ma zasięg do 800 km, a czas tankowania wodoru wynosi niecałe 20 minut. Dzięki tym cechom doskonale nadaje się do różnych zastosowań, w tym do transportu intermodalnego. Moduły ogniw paliwowych stosowane w Tre są dostarczane przez firmę Bosch. Produkcja seryjna stosów ogniw paliwowych i powiązanych komponentów systemów odbywa się w różnych zakładach produkcyjnych firmy Bosch w Niemczech.

Źródło: Nikola