Volvo FH Aero LNG – opływowa kabina i 500 KM mocy

Volvo na gaz LNG w nowej odsłonie od 2024 roku. Z początkiem lutego 2024 Volvo zaprezentowała nową wersję Volvo FH Aero, która posiada bardziej opływowy kształt oraz kamery zamiast lusterek. Nowe rozwiązania aerodynamiczne obniżą spalanie paliwa o 5% oraz emisję szkodliwych spalin. Pod maskę trafił także nowy, mocny silnik gazowy o mocy 500 KM.

Volvo FH Aero LNG o mocy 500 KM (źródło: Volvo)

Silnik gazowy Volvo G13C na LNG o mocy 500 KM został zaprezentowany w 2023 roku w nowej wersji rodziny Volvo FH / FM / FMX. Teraz silnik gazodiesel trafia do nowego flagowego modelu FH Aero, dedykowanego do dalekobieżnego transportu poszukującego wyjątkowego komfortu jazdy oraz bardzo niskiego zużycia paliwa. Wybierając Volvo FH Aero LNG oprócz niskoemisyjnej jazdy na metanie firma transportowa zyskuje niskie spalanie paliwa dzięki opływowemu kształtowi przodu pojazdu oraz zastosowaniu kamer cofania w miejsce lusterek. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe dzięki większe kabinie, która zmieści materac o szerokości 91 cm.

Napęd LNG w ciężarówce Volvo to silnik dual fuel, który pracą przypomina silnik diesla. Głównym źródłem energii jest tutaj jednak skroplony metan, zaś sam olej napędowy w znikomej ilości pełni funkcję niejako zapalnika. Ciężarówka Volvo może być zasilana zarówno kopalnym LNG, jak i całkowicie odnawialnym skroplonym biometanem (LBG). To drugie paliwo – skroplony biogaz – pozwala obniżyć emisję CO2 w wymiarze W2W niemal do zera. Volvo FH Aero LNG występuje z silnikami o mocach 420, 460 i 500 KM. Flagowy motor o mocy 500 KM generuje aż 2500 Nm momentu obrotowego. Gaz LNG jest tankowany do zbiornika o pojemności wodnej 550 litrów, co pozwala zatankować do 220 kg skroplonego metanu. Volvo FH Aero LNG pojawi się w ofercie producenta w 2024 roku.

Źródło: Volvo Trucks