Autobus wodorowy Mercedes eCitaro FuelCell Extender

Wodór zasila autobus miejski Mercedes eCitaro FuelCell Extender. Ten elektryczny autobus komunikacji miejskiej doposażono w ogniwo paliwowe dla wydłużenia zasięgu do 450 kilometrów. Klient może indywidualnie dobrać ilość zbiorników wodorowych i akumulatorów według własnych potrzeb. Autobus wodorowy marki Mercedes jest tankowany sprężonym wodorem pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35).

eCitaro fuel cell łączy w sobie cechy sprawdzonego po tysiąckroć Citaro z najnowszymi technologiami elektromobilności. Mercedes-Benz połączył niezawodność, oszczędność, bezpieczeństwo i komfort jazdy popularnego autobusu niskopodłogowego z najnowszą generacją wysokowydajnych baterii i wysoce wydajnym ogniwem paliwowym. Efektem tego jest zasięg wynoszący nawet do 400 km bez doładowywania. Zapewnia to wysoką zdolność przewozową do 88 pasażerów w autobusie solo i do 128 pasażerów w jego wersji przegubowej. A także maksymalną przejrzystość dzięki rozszerzonym możliwościom przetwarzania danych dla konkretnych pojazdów w Twoim systemie zarządzania flotą. Tak właśnie dokonuje się udany zwrot w kierunku elektromobilności w zakresie autobusów miejskich.

Przejście na autobus z technologią wodorową nigdy nie było tak łatwe. Ponieważ dla kierowców i pasażerów w zasadzie nic się nie zmienia. Jakieś Przykłady? Sprawdzone w praktyce stanowisko kierowcy Citaro pozostaje w dużej mierze niezmienione w eCitaro fuel cell, a pasażerowie mogą nadal cieszyć się wyjątkowym komfortem jazdy dzięki elektrohydraulicznemu układowi kierowniczemu i układowi kontroli przechyłu. Przestrzeń pasażerska oferuje to samo poczucie przestronności i typowego dla Mercedesa komfortu. W eCitaro fuel cell zadbano też o wzorcowe i znane już z Citaro wyposażenie bezpieczeństwa obejmujące wiele systemów wspomagania, takie jak Preventive Brake Assist 2 lub Sideguard Assist 2.

Mercedes eCitaro FuelCell (źródło: Mercedes-Benz)

System zarządzania ładowaniem w zajezdni oferuje również te same atrakcyjne opcje, jak w przypadku eCitaro: na przykład możliwość ładowania dwóch eCitaro fuel cell z ładowarki z dwoma punktami ładowania w sposób sekwencyjny, tj. jeden po drugim. Pozwala to uniknąć obciążeń szczytowych podczas ładowania, zaoszczędzić na kosztach infrastruktury i nadal zapewnić sobie niezbędną elastyczność operacyjną. Kolejną cechą typową dla eCitaro jest proste cyfrowe połączenie pojazdów w sieć z systemem zarządzania Twojego centrum kontroli. W razie potrzeby, za pośrednictwem portalu OMNIplus ON możesz uzyskać wgląd w czasie rzeczywistym w ważne dane operacyjne Twojej floty. Podobnie jak w przypadku eCitaro, eksperci Mercedes-Benz specjalizujący się w elektromobilności zaoferują Ci kompleksowe rozwiązania systemowe dla eCitaro fuel cell, które zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb – począwszy od planu operacyjnego po infrastrukturę ładowania wodorem.

Ogniwa paliwowe są uważane za doskonałe rozwiązanie dla w pełni elektrycznych autobusów miejskich, gdy potrzebne jest uzyskanie bardzo dużego zasięgu. Wytwarzają one bowiem podczas jazdy energię elektryczną z wodoru i powietrza, emitując jedynie wodę. Zielony wodór jest jednak drogi. W przypadku eCitaro fuel cell, Mercedes-Benz od samego początku miał na względzie aspekty kosztowe. I dlatego właśnie eCitaro fuel cell wykorzystuje baterie NMC3 jako główne źródło energii dla swojego potężnego napędu. Z kolei kompaktowe ogniwo paliwowe służy jedynie zwiększeniu zasięgu.

W innowacyjnym napędzie zastosowano wyłącznie sprawdzone komponenty: Ogniwo paliwowe w eCitaro fuel cell pochodzi od Toyoty i należy już do drugiej generacji tego urządzenia. Ze względu na swą płaską konstrukcję urządzenie idealnie nadaje się do montażu na dachu eCitaro. Wysokowydajna jednostka dysponuje maksymalną mocą 60 kW, ale podczas regularnej pracy działa bardzo wydajnie w zakresie optymalnego punktu, osiągając ok. 20 kW mocy. W efekcie tego ilość wodoru zużywanego na potrzeby wytwarzania energii pozostaje stosunkowo niska. W autobusie solo moduł ogniw paliwowych ważący ok. 240 kg zamontowany jest na dachu tuż za przednią osią, w autobusie przegubowym jest on z kolei zamontowany z przodu na dachu tylnego członu. Wzmocnione włóknem węglowym polimerowe zbiorniki wodoru, każdy z nich o pojemności 5 kg, również ulokowano na dachu.

Stosowany w eCitaro fuel cell system modułowy umożliwia różne kombinacje baterii i zbiorników wodoru – a tym samym odpowiednią konfigurację na każde potrzeby. W ten sposób autobus solo dostępny jest z 5 zbiornikami wodoru o łącznej pojemności 25 kilogramów H2 oraz z dwoma lub trzema pakietami baterii o łącznej pojemności 196 lub 294 kWh. Autobus przegubowy wyposażamy w sześć lub siedem zbiorników wodoru oraz trzy lub cztery pakiety baterii o maksymalnej pojemności energetycznej 392 kWh. Instalacja wodorowa została zaprojektowana pod kątem ciśnienia 350 barów – w przeciwieństwie do systemów o ciśnieniu 700 barów, nakład pracy i koszty są tutaj znacznie niższe, zwłaszcza po stronie stacji paliw.

Źródło: Mercedes-Benz Bus