Tramwaj na wodór jeździ w koreańskim Ulsan

Wodór do zasilania tramwajów to efekt programu rozpoczętego w 2021 roku. Korea Południowa podjęła wówczas decyzję o budowie prototypów tramwajów miejskich z ogniwem paliwowym. Zakończenie tego ambitnego projektu zaplanowano na 2028 r. Pierwsze regularne kursy tramwaju na wodór mają się rozpocząć z początkiem 2025 roku.

Tramwaj zasilany wodorem na pierwszej linii połączy stacje Techwagan i Chanseungho. Linia tramwajowa bez trakcji napowietrznej znajduje się gminie Ulsan, położonej 300 km od stolicy Seulu. Już teraz władze Ulsan zamierzają rozbudować sieć tramwajową napędzaną wodorem o drugą linię. Jej uruchomienie zaplanowano na 2029 rok. Aby zwiększyć świadomość na temat nowej inicjatywy w Korei Południowej, planowane są bezpłatne testy we współpracy z Hyundaiem Rotem, producentem prototypu. Próby te pozwolą mieszkańcom i turystom poznać potencjał tramwaju wodorowego, co będzie znaczącym krokiem w kierunku jego wdrożenia.

Wodór jako paliwo dla transportu szynowego posiada wiele zalet. Tramwaj z ogniwem wodorowym będzie emitował jedynie parę wodną, co przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska. Wdrażany projekt pozwoli na to, że Korea Południowa, obok Malezji i Chin, stanie się pionierami w budowaniu „zielonego” transportu publicznego.

Źródło: Ulsan City