Śmieciarki CNG pojadą w MPGK Katowice

Śmieciarki zasilane gazem ziemnym dołączą do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Auta komunalne na gaz ziemny to 3 Scania XT340 i 1 Iveco Daily Natural Power. Śmieciarki zasilane CNG zostały wybrane na mniejszą emisję spalin i spełnienie wymogów Ustawy o elektromobilności. Na razie nie ma informacji, czy w Katowice otrzymają stacje CNG.

Śmieciarki na CNG należące do MPGK (źródło: UM Katowice)

CNG dla aut komunalnych zostanie zastosowany zarówno w wąskich bramach i uliczkach, jak i na największych osiedlach. Iveco Daily CNG będzie zbierało odpady z miejsc o ograniczonym manewrowaniu. Iveco na gaz może jednorazowo zabrać 2,5 tony odpadów. Scania CNG posiada już 11 ton ładowności i będzie dedykowana pod najcięższe zadania. Gazowe śmieciarka dotrze na osiedla Paderewskiego, Radockiego i Tysiąclecia. Scanię CNG zobaczymy również w centrum Katowic przy odbiorze odpadów zmieszanych. Łączny koszt zakupu wszystkich śmieciarek CNG wyniósł 3,1 mln złotych brutto.

Gaz ziemny dla napędu to przede wszystkim ekologia. Scania na CNG emituje o 20% mniej CO2 niż taka sama ciężarówka zasilana dieslem. Kluczowe w walce ze smogiem jest całkowite wyeliminowanie emisji cząstek stałych (sadzy) dzięki CNG. Jak podkreśla Paweł Paluch, dyrektor marketingu i komunikacji Scania Polska, gazowe śmieciarki są również cichsze. Obecnie flota MPGK Katowice wynosi 160 pojazdów komunalnych. Dzięki trwającemu przetargowi na śmieciarki CNG niebawem powiększy się ona do 10 ekologicznych śmieciarek na gaz ziemny.

Źródło: UM Katowice

Zobacz także
– Scania G340 na gaz ziemny – szczegóły
– Katalog aut ciężarowych CNG/LNG
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu