Wodór w wozidłach kopalnianych już niebawem w RPA

15Ogniwa paliwowe w pojazdach górniczych zostaną wdrożone w RPA. Kopalnia platyny w Mogalakwena należąca do ENGIE i Anglo American od 2020 roku znacząco ograniczy emisję CO2. Ogniwa wodorowe dla 8 wozideł dostarczy kanadyjski Ballard. Wodorowe wozidła o masie 290 ton będą zaopatrywane w wodór z 3,5 MW elektrolizera NEL. Konwersja do zasilania wodorem zostanie wykonana przez Williams Advanced Engineering.

Zasilanie wodorem w pojazdach górniczych to część planu FutureSmart Mining realizowanego przez koncern Anglo American. Ambicją firmy jest ograniczenie o 30% emisji CO2 do 2030 roku. Anglo American ma ambicje do wdrażania wodorowych wozideł o mocy ogniw nawet na poziomie 1000 kW. Za integrację systemu wodorowego z akumulatorami litowymi będzie odpowiedzialna angielska firma Williams Advanced Engineering (WAE). WAE posiada tu bogate doświadczenie, m.in. angażując się w budowę elektrycznych bolidów FIA Formuły E.

Ogniwa wodorowe dla wozideł dostarczy Ballard. Do pojazdów górniczych trafią ogniwa paliwowe FCveloCity®-HD o mocy 100 kW każde. Anglo American zamówił 9 ogniw – 8 trafi do pojazdów, zaś jedno pozostanie jako zestaw zapasowy. Anglo American planuje już kolejne wozidła na wodór, z mocą ogniw do 1 MW.

Produkcja wodoru będzie wytwarzana w elektrolizerach o mocy 3,5 MW dostarczonych przez NEL. System dystrybucji i tankowania wodoru zabezpieczy firma Plug Power. System produkcji i tankowania wodoru będzie uruchomiony w 2020 roku. Docelowo dla pokrycia całkowitych potrzeb kopalni Mogalakwena potrzebne będą elektrolizery o mocy 100 MW. Energia elektryczna dla produkcji wodoru będzie czerpana z energii słonecznej i tradycyjnych elektrowni. Wdrożenie ogniw wodorowych ma dla Anglo American również wymiar ambicjonalny – jako wiodący dostawa platyny na świecie używanych przy produkcji ogniw wodorowych, firma chce wymiernie wesprzeć rozwój napędu wodorem.

Źródło: Anglo American

Zobacz także
– Wozidła na LNG Belaz podbijają świat
– Niemcy – 27 pociągów dla RMV
– Wodór jako paliwo