Wozidło kopalniane na wodór z Chin – CRRC Yongji z ogniwem Weichai

Wodór w ciężkich maszynach górniczych jest także testowany przez producenta z Chin. Chiński CRRC Yongji i Wichai pracują nad wozidłem kopalnianym z ogniwem paliwowymi o masie 240 ton. Wodorowy CR240E ma mieć silnik elektryczny mocy do 1100 kW. Jedno wozidło na wodór wyeliminuje nawet 57 ton CO2 dziennie!

Pojazdy górnicze to jedno z najbardziej perspektywicznych miejsc dla montażu ogniw wodorowych. W ostatnich tygodniach do testów eksploatacyjnych wodoru szykują się chińskie firmy CRRC Yongji i Wichai Power. Pierwsze wozidło na wodór CR240E trafi na rynek krajowy i będzie całkowicie bazowało na chińskiej technologii. Źródłem napędu będzie ogniwo wodorowe, które trafi do akumulatorów bazujących na bateriach litowo-jonowych.

Wodór jako paliwo ma przynieść znaczące oszczędności w wydatkach na paliwo i ograniczenie emisji do atmosfery. Testy będą prowadzone dla pracy, gdzie wozdiło pokonuje dziennie 45 kursów po kopalni. Ogniwo wodorowe zastąpi silnik diesla, który na dobę zużywa 21 739 litrów diesla (20 ton paliwa). Przyjmując emisję CO2 na poziomie 2,63 kg/1 l diesla, uda zredukować się emisję dwutlenku węgla o 57 ton na dobę.

Źródło: CRRC Yongji

Zobacz także
– Wozidła na LNG Belaz podbijają świat
– Niemcy – 27 pociągów dla RMV
– Wodór jako paliwo