Ulgi dla ciężarówek LNG we Włoszech – A35 i A58

Zwolnienie z opłat drogowych dla ciężarówek LNG w wysokości 30% można uzyskać w północnych Włoszech. Pierwszy odcinek to autostrada A35 Brebemi łącząca Mediolan i Brescię. Druga droga to autostrada A58 TEEM będąca wschodnią obwodnicą Mediolanu. Dla uzyskania rabatu trzeba wysłać stosowny formularz razem z dowodem zasilania LNG w ciężarówce.

Ulga dla ciężarówek gazowych ze strony operatora dróg A35 i A58 podyktowana jest chęcią wsparcia modernizacji transportu w kierunku zielonych napędów. W dowód uznania dla zmniejszenia emisji spalin i hałasu, operator A35 Brebemi zastosował wspólnie z systemem Telepass aż 30% ulgę w przejeździe dwoma odcinkami autostrad. Tym samym Włochy dołączają do Austrii i Niemiec wspierających ciężarówki na gaz. W Austrii ciężarówki LNG mogą bez ograniczeń pokonywać przełęcz Brenner, zaś w Niemczech – nie płacą opłaty za autostrady do aż 2023 roku.

Zwolnienie z opłaty drogowej w wysokości 30% wymaga wypełnienia specjalnego formularza oraz przesłania kopii dowodu, że auto jest zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG). Może to być dowód rejestracyjny pojazdu lub zaświadczenie od producenta pojazdu. Po dopełnieniu formalności ciężarówka jedzie 30% taniej na autostradach A35 i A58. W przypadku A35 jest to odcinek Brebemi łączący węzły Cazzago San Martino (A4) i Travagliato (a1/A58). Autostrada A58 z ulgą to trasa TEEM, będąca wschodnią obwodnicą Mediolanu. Ulga obowiązuje między węzłami A4 a A1/A52.

Źródło: brebemi.it

Zobacz także
– Bez MAUT w Niemczech do końca 2023 roku dla CNG i LNG
– Stacje LNG w Niemczech
– Stacje LNG – tankowanie skroplonego metanu w Europie