CNG Szwecja – nowe autobusy od Scania i Solaris

Autobusy na CNG dalej popularne w Szwecji. Gazowe Scanie w ilości 84 sztuk trafią do miasta Jonkoping. Będą to modele Interlink CNG, Citywide Suburban CNG i Citywide CNG. Gavle wybrało natomiast autobusy gazowe Solaris. Od czerwca 2020 na ulice wyjechało 24 Urbino 12 CNG i 16 Urbino 18 CNG.

Scania Interlink CNG dla Jonkoping (źródło: Scania)

Scania na CNG w Jonkoping obsłuży przede wszystkim trasy podmiejskie i regionalne. Firma Bivab wykorzysta je do obsługi tras wokół Norrköping, Linköping, Borås, Jönköping i Halland. Najwięcej gazowych autobusów to właśnie Scania Interlink CNG. Pod maską pracuje gazowy silnik Scania o mocy 320 KM. Gaz CNG jest magazynowany w butlach o objętości wodnej 1260 litrów. Pozwala to pomieścić około 210 kg gazu ziemnego. Warto zaznaczyć, że Interlink występuje również także w wersji na LNG. Na linie trafi 65 autokarów zasilanych biogazem. Kolejne 13 autobusów to Citywide Suburban CNG. Zamówienie zamyka miejski model Citywide CNG w ilości 6 sztuk.

Solaris Urbino CNG dla Gavle (źródło: Solaris)

Solaris na sprężony gaz ziemny został wybrany przez szwedzkie Gavle. Flotę miejskiego przewoźnika Vy Buss zasili 40 nowych Solaris Urbino CNG. Podobnie jak w Jonkoping, autobusy będą zasilane biogazem. Każdy z 24 Urbino 12 CNG posiada 31 miejsc siedzących, a z 16 Urbino 18 CNG – 45 siedzeń. Solaris Urbino CNG jest produkowany od 2015 roku. Pod maską pojazdu pracuje gazowy silnik Cummins o mocy 320 KM. Solaris dostarcza do Szwecji autobusy od 2003 roku. Większość z 600 dostarczonych autobusów zasilana jest sprężonym biogazem.

Źródło: Scania, Solaris

Zobacz także
– Solaris Urbino CNG – przedstawienie pojazdu
– Scania Interlink LNG w Hiszpanii
– Katalog autobusów CNG/LNG