Quantron Energon – ciężarówka na wodór z Niemiec

Ciężarówka na wodór Energon marki Quantron pojawi się na rynku w 2022 roku. Specjalizujący się w konwersji pojazdów użytkowych do napędu elektrycznego producent zaoferuje ciężarówkę z ogniwami paliwowymi o mocy 130 kW. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru wyniesie 700 kilometrów, a moc silnika elektrycznego 445 KM.

Energon uzupełni elektryczną ofertę firmy Quantron o bezemisyjny pojazd z ogniwami wodorowymi. Zastosowanie układu wodorowo-elektrycznego zapewni zupełnie nowe zastosowania ciężarówki. Dzięki większej ilości energii zgromadzonej na pokładzie i mocniejszym silnikom elektrycznym dopuszczalna masa całkowita to 44 tony. Do tego auto będzie mogło podjąć się najcięższych prac przy stosunkowo dużym zasięgu. Pierwsze pojazdy testowe mają trafić do klientów w 2022 roku. Będzie to kolejna ciężarówka na wodór produkowana w Niemczech po Nikola Tre i wodorowych śmieciarkach marki Faun.

Wodorowa ciężarówka Quantron Energon będzie posiadała ogniwo paliwowe o mocy 130 kW. Wytworzona tu energia trafi do silnika elektrycznego o mocy 445 KM lub akumulatorów pokładowych. Akumulator będą stanowić ogniwa w technologii LFP o pojemności 110 kWh. Za przeniesienie napędu będzie odpowiadała dwustopniowa skrzynia biegów. Całkowity zasięg na wodorze i energii elektrycznej wyniesie 700 kilometrów. Komfort i dynamika jazdy Energona nie będzie odbiegała od silników diesla, a nawet je przewyższała pod względem elastyczności czy przyspieszenia.

Źródło: Quantron

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo