Nikola Tre – produkcja wersji na wodór w Ulm od 2023 roku

Nikola Tre na wodór będzie produkowana w fabryce koncernu CNH Industrial w niemieckim Ulm. Fabryka dla ciężarówek wodorowych powstanie w ramach sławnych zakładów Magirus w Niemczech. Wybór miejsca produkcji wodorowej Nikola Tre jest powiązany z zaangażowaniem władz landu Badenia-Wirtembergia oraz dotacjami dla wodorowych ciężarówek w Niemczech.

Nikola Tre FCEV na bazie Iveco S-Way (źródło: Nikola)

Nikola Tre dla europejskiego rynku to owoc joint-venture spółek Nikola i CNH Industrial. Wodorowa ciężarówka w europejskim wydaniu bazuje na Iveco S-Way. Wersja zasilana wodorem ma być produkowana od 2023 roku. I właśnie ten rodzaj napędu był kluczowy dla wyboru miejsca produkcji w Ulm. Miasto mieści się na terenie landu Badenia Wirtembergia. Lokalni dostawcy komponentów motoryzacyjnych są zaangażowani we wdrożenia ogniw paliwowych. JV Nikola i CNH Industrial przystąpią z miejscowymi producentami do wspólnych prac nad rozwojem napędu wodorowego.

Klaster wodorowy HyFab-Baden-Württemberg to projekt o budżecie 1 mln euro. Jego zadaniem jest wdrożenie produkcyjnej wersji ogniw paliwowych dla motoryzacji. Lokalne podmioty i koncerny CNH Industrial oraz Nikola mają współpracować przy wdrożeniu ogniw paliwowych. Proces montażu nowych układów napędowych – wodorowych i elektrycznych – na podwoziach S-Way mają wspierać inżynierowie z Hiszpanii. Tam właśnie w Madrycie i Valladolid mieści się produkcja klasycznych wersji – diesla i gazowej – modelu S-Way. Koszt dostosowania zakładu Magirus Deutz do produkcji Nikola Tre wyniesie 40 mln euro.

Źródło: CNH Industrial

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo