Stacja tankowania wodoru Płock od PKN Orlen

Tankowanie wodoru w Płocku dzięki PKN Orlen. Największa polska rafineria zamierza uruchomić stację wodorową dla autobusów w Płocku. Paliwo wodorowe ma być wytwarzane w miejscowej rafinerii i tankowane do autobusów na wodór. Prawdopodobna lokalizacja stacji wodorowej – zajezdnia przy ul. Przemysłowej.

Podpisanie listu intencyjnego  między UM Płock a PKN Orlen (źródło: PKN Orlen)

Tankowanie wodoru od Orlen to konsekwentnie rozwijana usługa. PKN Orlen w 2019 roku podpisał list intencyjny z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią o dostawach wodoru do autobusów. Kolejny list podpisano z PESA na wykorzystanie wodoru dla pojazdów szynowych. Firma jest aktywna również w Czechach, gdzie chce uruchomić 4 stacje tankowania wodorem. Po dalekich inwestycjach, przyszedł czas na tankowanie wodoru w Płocku.

Wodór dla autobusów w Płocku to wspólny pomysł władz miejskich i Orlenu. Urząd Miasta Płock oraz PKN Orlen podpisały specjalny list intencyjny, gdzie wspólnie zidentyfikują możliwości zastosowania ogniw paliwowych w płockich autobusach. Budową stacji wodorowej oraz dostawami paliwami wodorowego zajmie się PKN Orlen. Urząd Miasta Płock odpowiedzialny będzie za pozyskanie i użytkowanie autobusów zasilanych wodorem. Jest to najszybszy i obecnie optymalny sposób na wdrożenie pojazdów na wodór. A źródło wodoru w Płocku jest znaczące – tamtejsza rafineria może wytwarzać 500 kg czystego wodoru na godzinę. Taki wodór H35 o czystości 99,999% pozwala na jazdę 16 autobusów wodorowych bez przerwy! Spodziewana lokalizacja stacji wodorowej w Płocku to Przemysłowa 17. Mieści się tutaj zajezdnia Komunikacji Miejskiej Płock. Sama działka położona jest blisko terenu rafinerii.

Źródło: UM Płock, PKN Orlen

– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje
– Stacje wodorowe w Czechach
– Wodór jako paliwo