Autobusy na wodór poradziły sobie z zimą w Chinach

Ogniwa paliwowe potwierdziły swoją skuteczność w warunkach zimowych. Autobusy wodorowe marki Foton przeprowadziły testy w czasie silnych mrozów w mieście Hulun Buir. Testowane autobusy na wodór to część floty 170 bezemisyjnych pojazdów, które będą obsługiwać Zimową Olimpiadę 2022 w Pekinie.

Foton BJ6852 zasilany wodorem (źródło: Foton)

Autobusy wodorowe Foton na Zimową Olimpiadę w Pekinie mają długość 9 i 12 metrów. Energia elektryczna wytwarzana jest w ogniwach paliwowych o mocy 60 i 120 kW marki SinoHytec. Autobusy zasilane wodorem są dostarczane w ramach umowy z 2018 roku na dostawę 49 bezemisyjnych pojazdów. Jest to kolejna generacja autobusów wodorowych, rozwijana na bazie autobusów z ogniwami paliwowymi wykorzystanymi w czasie letniej olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Łącznie od obsługi zimowej olimpiady 2022 zostanie wysłane 170 autobusów z ogniwami paliwowymi. Rozwój ogniw paliwowych dla pojazdów marki Foton (auta osobowe, ciężarówki, autobusy) od września 2019 jest realizowany wspólnie z Toyota.

Testy ogniw wodorowych odbywały się w mieście Hulun Buir. Pogoda w styczniu 2020 przyniosła siarczyste mrozy, sięgające -30 stopni Celsjusza. W przypadku obydwu autobusów, po 30 minutach od uruchomienia udało się osiągnąć temperaturę 12 stopni powyżej zera, zaś temperaturę 15 stopni na plusie – w czasie 40 minut. Autobusy dodatkowo były testowane pod kątem jazdy w warunkach górskich, włącznie z długimi i stromymi podjazdami.

Źródło: Foton

Zobacz także
– Katalog autobusów wodorowych
– Katalog ciężarówek na wodór
– Wodór jako paliwo dla silników