Stacje wodorowe od Benzina (Orlen) w Czechach

Tankowanie wodoru w Czechach chce popularyzować sieć stacji Benzina (grupa Unipetrol / Orlen). Nowe stacje tankowania wodoru H35 mają powstać w Brnie, Litvinov oraz Husiniec (koło Pragi). Punkty napełniania wodoru zostaną ustawione w 2020 roku. Uzupełnią one istniejącą stację wodoru H35 w Neratovicach.

Wodór jako paliwo to jeden z kierunków rozwoju Grupy Orlen. Działając na rynku czeskim jako firma Unipetrol, Orlen chce rozwijać tankowanie paliwa do pojazdów z ogniwami wodorowymi. Dzięki dofinansowaniu do budowy stacji wodorowych pod marką Benzina w 2020 roku powstaną stacje w Brnie, Litvinov oraz Husiniec. Z wypowiedzi przedstawicieli Orlen wynika, że będą to stacje tankowania wodoru H35 i H70. Na razie firma nie podaje szczegółów co do lokalizacji stacji wodorowych.

Stacje wodorowe w Czechach działają od 2006 roku. Firma Veolia Transport (obecnie Arriva Transport) uruchomiła tankowanie wodoru H35 w Neratovicach. Stacja mieści się obok zakładów chemicznych Spolana. Oprócz codziennego tankowania autobusów z ogniwem wodorowym, stacja napełnia również demonstracyjnie samochody zasilane wodorem.

Źródło: Orlen, UJV Rez

Zobacz także
Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo