Caetano H2 CityGold – autobus na wodór z ogniwem Toyota

Wodór w komunikacji miejskiej to wizja portugalskiej firmy Cateano Bus. Producent pokazał w czasie targów Bus World 2019 w Brukseli autobus wodorowy H2.City Gold. Zastosowane ogniwo wodorowe pozyskano z Toyota Mirai. Jest to kolejny autobus na wodór po Toyota Sora z japońskim ogniwem paliwowym.

Autobus na wodór marki Caetano Bus to kolejny bezemisyjny model pojazdu komunikacji miejskiej w Europie. Model H2.City Gold dołącza do takich pojazdów jak Solaris Urbino 12 Hydrogen, Mercedes Citaro Fuelcell czy VanHool FC. Swoje zamiary wobec ogniw wodorowych w transporcie zbiorowym sygnalizuje również Autosan i Flixbus. Portugalski producent w zakresie ogniw paliwowych postawił w 2018 roku na współpracę z koncernem Toyota. Wodorowy napęd bazuje na rozwiązaniach z Toyota Mirai.

Caetano H2.CityGold będzie dostępny w dwóch długościach nadwozia – 10,7 lub 12,0 metrów. Pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym Siemens o mocy 160 kW. Do utrzymania ciągłości pracy energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach LTO o pojemności 45 kWh. Jako źródło energii posłuży ogniwo wodorowe Toyota Mirai. Paliwo wodorowe pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35) zostanie zmagazynowane w 5 zbiornikach ciśnieniowych. Jednorazowo H2.CityGold zatankuje 37,5 kg wodoru, co trwa ok. 8 – 10 minut. Zasięg na wodorze w środowisku miejskim wyniesie do 400 kilometrów.

Źródło: Caetano Bus, Toyota

Zobacz także
Toyota Sora – autobus na wodór z Japoni
Katalog autobusów wodorowych
Toyota Beta Hydrogen – ciężarówka na wodór