Wozidło kopalniane na gaz ziemny Belaz

Napęd gazowy w ciężkich pojazdach górniczych cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na ekonomię i bezpieczeństwo eksploatacji. Gaz ziemny cały czas utrzymuje przewagę cenową nad olejem napędowym. Jednym z liderów rynku jest białoruski Biełaz, dostarczający gazowe wozidła o ładowności 45 – 136 ton z silnikami gazowymi Cummins, KUNGUR, YaMZ i Weichai.

Wozidła na gaz produkowane lub adaptowane do napędu gazowego można podzielić na 3 grupy – małe, średnie i duże. W zależności od klasy mogą one zabierać 45, 90 lub 136 ton ładunku. Grupa Biełaz wraz z kilkoma partnerami przygotowała różne konfiguracje zasilania gazem ziemnym – jako paliwem wyłącznie gazowym, jak i układami gazo-diesel. Gazo-diesel LNG oferuje zastępowanie oleju napędowego od 40 do 95% względem oleju napędowego.

BELAZ-75139 na LNG (źródło: Belaz)

BELAZ-75139 z silnikiem gazowym dual-fuel Cummins KTA50-C  wdrożono w kopalniach Kovdor (grupa Eurochem). Wozidło na gaz ziemny może zabrać 136 ton ładunku. Osprzęt dla silnika dostarcza firma Heinzmann z Niemiec.  Podobne pojazdy do zasilania mieszanką gazu i oleju napędowego wdraża Syberian-Energo Novokuznetsk. Firma chce pozyskać 20 najcięższych wywrotek typu gazodiesel.

Belaz-75588 o ładowności 90 ton ma zostać uzbrojony w silnik gazo-diesel Cummins KTA38-C. Produkcja tego pojazdu ma rozpocząć się w 2020 roku. Belaz analizuje także zastosowanie w tym wozidle silników na gaz ziemny marki Weichai z Chin.

Belaz-75476 z ładownością 45 ton przypomina nieco wyrośniętą ciężarówkę. Należy jednak pamiętać, że to jednak prawdziwy pojazd górniczy na ramie przygotowany do pracy w najtrudniejszych warunkach. Klienci posiadają już liczne aplikacje instalacji gazowych do wielu typów silników. Najpopularniejszy silnik YaMZ-240NM2 został zgazowany przez firmę KUNGUR. Dzięki temu moc jednostki zwiększyła się do 550 KM przy pracy na gazie. Pierwszym klientem zostały zakłady cementowe Nevyansky Cementnik JSC w Sverdlovsku. Dzięki napędowi LNG zmniejszono koszty paliwa i wydłużono interwały serwisowe z 250 do 500 motogodzin. Druga generacja wywrotek Biełaz 75476 posiada większe zbiorniki LNG i automatyczne skrzynie biegów. Dzięki temu wydłużono czas pracy na jednym zbiorniku LNG do 12 godzin.

Źródło: belaz.by

Zobacz także
– Lokomotywy zasilane LNG na Florydzie
– Polregio chce wdrożyć pociągi na LNG
LNG dla lokomotyw – TEMG1 rusza na gazowe testy