Lokomotywa na LNG jeździ po Florydzie

Gazowa lokomotywa jest użytkowana dla pociągów towarowych na Florydzie. Amerykański przewoźnik Florida East Coast Railway (FECR) uruchamia pociągi zasilane skroplonym gazem ziemnym na trasie Jacksonville – Miami. Gazowy silnik dostarczył GE i spełnia on wymogi normy Tier-3. Na jednym tankowaniu lokomotywa przejeżdża 1450 km.

Zbiornik LNG gazowej lokomotywy Florida East Cost Railway (źródło: FECR)

Pociągi na gaz ziemny są testowane w USA od ponad 25 lat. Najwięcej działań podjął przewoźnik BNSF, jednak to FECR wysunął się na prowadzenie w eksploatacji gazowych lokomotyw. Składy zasilane skroplonym gazem ziemnym codziennie pokonują trasę między Jacksonville a Miami na Florydzie. W obie strony przejazd wynosi 1100 km. Jednym z kluczowych czynników okazała się dostępność LNG z instalacji skraplania w Titusvile.

Lokomotywa LNG należąca do FECR została dostarczone przez koncern General Electric (GE). Silnik gazowy pracuje na niskim ciśnieniu i może być zasilany wyłącznie metanem lub mieszanką z olejem napędowym proporcji 80:20. Całkowita masa pojazdu z zatankowanym gazem to 67,9 tony. Zapas gazu ziemnego gromadzony w oddzielnym zbiorniku kriogenicznym starcza na pokonanie 1450 km. Tankowanie do pełna zajmuje 90 minut, a lokomotywa na gaz może poruszać się z prędkością do 97 km/h. Zbiornik LNG zajmuje oddzielny wózek lokomotywy.

Źródło: Florida East Corast Railway

Zobacz także
– Ciągnik terminalowy na LNG
LNG jako paliwo
Wodór na kolei i żegludze