Dual Fuel CNG – Większe wymagania dla zwolnienia z MAUT

Napęd gazowy z większymi obostrzeniami przy zwolnieniu z opłat drogowych w Niemczech. Od 1 sierpnia 2019 aby nie płacić za korzystanie z niemieckich autostrad instalacja musi spełniać dodatkowe kryteria. Każde auto będzie musiało być homologowane jako zasilane gazem lub w większości być napędzane metanem,

Napęd gazowy w ciężarówkach jest premiowany w Niemczech od 1 stycznia 2019. Od tej daty aż do końca 2020 roku każda ciężarówka z napędem gazowym nie musi płacić opłaty za korzystanie z dróg objętych systemem MAUT w Niemczech. Od razu pojawiły się różne interpretacje, czym jest napęd gazowy. Producenci jak Iveco, Scania czy Volvo obstawali, że to silnik napędzany w 90 – 100% gazem ziemnym. Monterzy instalacji twierdzili, że wystarczy bliżej nieokreślony udział w mieszance paliwowej pojazdu. Od 1 sierpnia 2019 system Toll Collect postawił sprawę jasno.

Zwolnienie z MAUT może uzyskać pojazd ciężarowy, który spełnia jeden z dwóch warunków. Pierwszy to od razu homologacja podczas rejestracji jako napęd gazowy (rubryka P3 w dowodzie rejestracyjnym). Drugi to układ zasilania, gdzie gaz ziemny stanowi conajmniej 50% mieszanki paliwowej. Stan ten musi zostać potwierdzony przez instalatora lub producenta instalacji gazodiesel.

Źródło: bag.bund.de, toll-collect.de

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych na LNG
– Stacje LNG – tankowanie skroplonego metanu w Europie
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu