Kombajn na CNG – Gomelmash Palesse

Kombajn na gaz trafił do produkcji na Białorusi. Palesse GS4118K to pierwszy na świecie kombajn na sprężony gaz ziemny. Źródłem napędu jest gazowy silnik Cummins o mocy 350 KM. Dzięki temu pojazd emituje dużo mniej spalin i jest tańszy w eksploatacji. Pierwszy sprzedany egzemplarz trafił do firmy drobiarskiej Rassvet w białoruskim Gomel.

Maszyna rolnicza na sprężony gaz ziemny Palesse GS4118K to pełnowymiarowy kombajn o niezwykłych walorach ekologicznych i ekonomicznych. Źródłem napędu kombajnu CNG jest gazowy silnik Cummins IS12 G o mocy 350 KM. Sprężony gaz ziemny magazynowany jest w 4 zbiornikach kompozytowych o łącznej pojemności 1816 L. Taka objętość pozwala na zmagazynowanie ok. 381 m3 gazu (293 kg metanu). Szerokość robocza pracy to aż 7,6 metra, a wysokość podawania zebranego zboża – 4,2 m wysokości. Sam kombajn Palesse waży 16,6 tony, a jego długość to 11,2 m. Na pokładzie zmieści 9 m3 zebranego zboża.

Palesse na gaz ziemny od 2019 roku pracuje dla firmy drobiarskiej Rassvet w regionie Gomel. Gazowy kombajn wykonuje zadania w ramach normalnego reżimu z innymi pojazdami na olej napędowy. Koszty paliwa dla gazowego kombajnu są dwa razy niższe od innych typów paliwa stosowanych w firmie Rassvet. Tankowanie CNG do kombajnu odbywa się ze specjalnych butlowozów dostarczonych przez lokalnego dostawcę gazu ziemnego.

Źródło: Gomelmash

Zobacz także
Ciągnik terminalowy na LNG
– Katalog aut ciężarowych LNG
– LNG jako paliwo