Silniki na gaz LNG lub wodór od Hyundai Heavy Industries

LNG lub wodór zasili nową linię silników o mocy 1,5 MW produkowanych przez Hyundai Heavy Industries (HHI). Koreański producent właśnie potwierdził udane testy nowej linii silników dual-fuel, które mogą być zasilane gazem ziemnym lub wodorem. Silniki spełniają emisję spalin IMO Tier 3 i mogą być zasilane przez gaz z odparowania LNG lub wodoru (BOG). Silniki wejdą do regularnej oferty HHI w 2025 roku i będą oferowane dla transportu morskiego oraz dla kogeneracji – produkcji prądu i ciepła w skojarzeniu.

Silnik dualfuel na LNG lub wodór o mocy 1,5 MW będzie montowany głównie na tankowcach transportujących te paliwa. Jest to możliwe dzięki zużyciu tzw. gazu BOG (boil of gas), jaki powstaje w zbiornikach tankowców w czasie transportu gazów w formie kriogenicznej. Drugie zastosowanie to produkcja prądu i ciepła w kogeneracji, gdzie kluczowe ma być długa żywotność silnika oraz elastyczność w obciążeniu pracą.

Wodór w silnikach dual fuel produkowanych przez Hyundai ma być intensywnie testowany od 2023 roku. HHI oczekuje, że do regularnej produkcji wejdą one w 2025 roku. Silnik gazodiesel na LNG/wodór od Hyundai selektywnie wykorzystuje olej napędowy i mieszankę LNG/wodór. Konstrukcja dual fuel pozwala na znacznie niższą emisją szeregu spalin, jak tlenki siarki, tlenki azotu, dwutlenek węgla i sadzy. Silnik został certyfikowany przez towarzystwo klasyfikacyjne DNV dla silników HiMSEN.

Źródło: Hyundai Heavy Industries

Zobacz także
– Tankowce do transportu wodoru już projektowane w Korei
– Terminal na ciekły wodór w Kobe – Projekt Hystra
– Wodór jako paliwo