Terminal na ciekły wodór powstał w Japonii w ramach projektu HySTRA

Pierwszy terminal morski na ciekły wodór powstał w japońskim Kobe. Wykonawcą terminalu wodorowego Kobe LH2 (Hy touch Kobe) jest Kawasaki Heavy Industries. Instalacja magazynowania ciekłego wodoru powstała w ramach projektu HySTRA. Wodór produkowany w Australii będzie transportowany drogą morską do Japonii. Terminal będzie obsługiwał pierwszy tankowiec na wodór -Suiso Frontier.

Terminal na ciekły wodór w Kobe (źródło: Kawasaki Heavy Industries)

Terminal Kobe LH2 (terminal na ciekły wodór) posiada zbiorniki kriogeniczne o pojemności 2500 m3. Jest to największy magazyn wodoru w Japonii. Jako pierwszy na świecie posiada ramiona dla rozładunku / załadunku ciekłego wodoru z nabrzeża na statek. W przyszłości będzie mógł także bunkrować statki zasilane wodorem. Terminal wykonany jest w technologii kriogenicznej, dla składowania ciekłego wodoru o temperaturze -253 ° C. Zastosowana technologia kriogeniczna jest zbliżona wykonaniem do rozwiązań znanych z rynku LNG. Zbiorniki na ciekły wodór posiadają dwie warstwy, a pomiędzy nimi stosowana jest próżnia oraz specjalna izolacja. Dostarczany wodór będzie wykorzystywany w aglomeracji Kobe dla zasilania samochodów, autobusów i ciężarówek oraz jako źródło energii elektrycznej w przemyśle.

Logistyka ciekłego wodoru – Projekt HyStra (źródło: Kawasaki)

Terminalu na wodór należy do Stowarzyszenia Badań Technologii Łańcucha Dostaw Energii Wodorowej Wolnej od CO2 (HySTRA). Terminal prowadzi już testy eksploatacyjne dla dostaw ciekłego wodoru z Australii do Japonii. Budowa terminala wodorowego w Kobe to część projektu, gdzie powstał już m.in. pierwszy tankowiec na wodór – Suiso Frontier, zwodowany w grudniu 2019 roku. Dla produkcji i transportu wodorou zawiązano w 2016 roku konsorcjum pomiędzy Kawasaki, Iwatani Corproration i Shell Japan Ltd. Oprócz statku i terminalu wodorowego w Kobe budowany jest terminal dla skraplania i załadunku ciekłego wodoru w Australii (Port Hastings). Inwestycja jest odpowiedzią na coraz szersze zastosowanie ogniw paliwowych w pojazdach drogowych.

Źródło: Kawasaki Heavy Industries

Zobacz także
– Tankowiec dla transportu wodoru zwodowany w Japonii
Terminal wodorowy powstanie w Port Rotterdam
– Wodór jako paliwo