Szynobusy na gaz ziemny pojadą w Czeskich Karkonoszach

Gaz ziemny zasili nowe szynobusy w Czeskich Karkonoszach na linii kolejowej Martinice v Krkonoších z Rokytnice nad Jizerou. Nowe szynobusy będą bazować na tramwajach miejskich wycofanych z Ostrawy. Studenci Politechniki Praskiej prowadzą przebudowę tramwajów, w tym przestawienie z zasilania pantografem na napęd gazowy. Cztery pociągi gazowe wyjadą na trasę w 2022 roku.

Szynobus CNG w Czeskich Karkonoszach – trasa linii kolejowej

Pociągi na sprężony gaz ziemny to projekt miłośników kolejowych z Politechniki w Pradze. Pociągi mają zwiększyć dostępność transportową atrakcji turystycznych w Czeskich Karkonoszach, w tym ośrodków narciarskich. W tym celu pozyskano wycofywane z ruchu w Ostrawie tramwaje Tatra T3SUCS. W pierwszej kolejności 4 tramwaje zostały pozbawione napędu elektrycznego z linii napowietrznej. Obecnie trwa zabudowa napędem gazowym. Zmodernizowane pojazdy mają wyjechać na linię kolejową Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou w 2022 roku.

Napęd gazowy pociągu w Czeskich Karkonoszach to jeden z wielu projektów w Europie, gdzie pojazd szynowy będzie zasilany niskoemisyjnym gazem. O ile w Europie Zachodniej pojawiają się wdrożenia pociągów wodorowych, w Europie Środkowej i Wschodniej coraz częściej słyszy się o zasilaniu gazem ziemnym – LNG lub CNG. W ostatnich miesiącach rozpoczęto adaptację do napędu LNG szynobusu we Włoszech, a w Estonii – lokomotywę towarową do napędu LNG. Także w Polsce rozważano uruchomienie pociągów gazowych między górskimi kurortami. W 2013 roku samorządy Muszyny i Szczawnicy rozważały uruchomienie szynobusów na LNG między uzdrowiskami, co pozwoliłoby skrócić trasę przejazdu z 65 do 23 kilometrów. Kolej miała być wzorowana na rozwiązaniach ze szwajcarskich kurortów, gdzie na części tras kolej posiada także napęd zębaty.

Źródło: Czeska Telewizja

Zobacz także
– Szynobus na LNG będzie jeździł we Włoszech
– LNG dla pociągów Renfe we Francji
– Lokomotywy zasilane LNG na Florydzie