Hyundai i wodór – Xcient dla Kalifornii i technologia dla statków

Ogniwo paliwowe Hyundai w ilości 30 sztuk będzie wdrożone w pilotażowej flocie ciężarówek 6×4 w Stanach Zjednoczonych. Hyundai włączył się inicjatywę NorCAL ZERO w Kalifornii, gdzie wspólnie z partnerami będzie rozwijał napęd wodorowy. Na jednym tankowaniu amerykańska wersja Hyundai Xcient Fuelcell pokona do 800 kilometrów (500 mil). Hyundai wspiera również działania dla wykorzystania wodoru w transporcie morskim.

Ciężarówki na wodór marki Hyundai wyjadą na drogi Kalifornii w II kwartale 2023 roku. Będzie to flota 30 Hyundai Xcient Fuelcell w typie amerykańskich ciężarówek Class 8.  Wdrożenie ciężarówek z ogniwem paliwowym jest finansowane z Kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Powietrznych (CARB) kwotą 22 mln USD i 7 mln USD z budżetu hrabstwa Alameda. Ciężarówki będą posiadały napęd 6×4 i będą tankowane na nowej stacji sprężonego wodoru w Oakland. Nowa stacja wodorowa będzie dziennie tankować do 1500 kg sprężonego wodoru (50 tankowań po 30 kilogramów wodoru). Ciężarówki będą dzierżawione zainteresowanym przewoźnikom na okres 12 miesięcy. Już teraz Hyundai wdrożył dwa pierwsze egzemplarze Xcient Fuelcell Class 8 dzięki dofinansowaniu 0,5 mln USD z federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Auta ruszą na kalifornijskie drogi w sierpniu 2021 roku.

Ogniwo paliwowe Hyundai trafi też do statków. W pierwszej fazie będą to małe statki morskie, których wodowanie jest zaplanowane na II połowę 2022 roku. Projekt jest realizowany wspólnie przez stocznie Hyundai Heavy Industries Group (HHIG) i towarzystwo klasyfikacyjne Korean Register (KR). Udział towarzystwa klasyfikacyjnego gwarantuje skuteczne i rzetelne wdrożenie napędu wodorowego do napędu statków. Hyundai Motors zapewni dostawy skutecznych i nowoczesnych napędów wodorowych. Hyundai Global Service będzie odpowiedzialne za integrację napędu wodorowego ze statkami i obsługę na całym świecie. Rolą Korean Register jest certyfikacja i homologacja nowych napędów wodorowych Hyundai.

Źródło: Hyundai Motors

Zobacz także
– Hyundai Xcient Hydrogen w wersji 2021
– Poczta w Szwajcarii testuje ciężarówki na wodór
– Ciężarówki na wodór – katalog