Poczta w Szwajcarii z ciężarówkami na wodór od Hyundai

Ciężarówka Hyundai na wodór wozi przesyłki krajowe dla Szwajcarskiej Poczty. Ciężarówka z ogniwami paliwowymi została wdrożona w firmie Retrolog z Wolfil. Do stosowania wodorowych ciężarówek zachęcają zwolnienie z akcyzy oraz opłaty od pojazdów ciężarowych. Napęd wodorowy Hyundai Xcient Fuelcell pozwoli wyeliminować nawet 80 ton CO2 w skali roku w porównaniu do diesla.

Hyundai Xcient Fuelcell trafił do pierwszych firm transportowych w Szwajcarii w październiku 2020 roku. Wodorowe Hyundaie mogą tankować się zielonym wodorem na stacjach w Zofingen i St. Gallen. Sprawdzona ciężarówka na wodór, dostępność stacji wodorowych oraz zwolnienie z podatku od paliwa i pojazdu ciężarowego przyciągają uwagę szwajcarskich transportowców. Z początkiem 2021 roku do ich grona dołączyła firma Retralog. Wodorowy Hyundai Xcient obsługiwać będzie w tym przypadku przewóz przesyłek krajowych Poczty Szwajcarii – Swiss Post.

Jazda na wodorze w Szwajcarii niebawem się stanie jeszcze łatwiejsza. Planowane jest bowiem stworzenie sieci 5 stacji wodorowych łatwo dostępnych dla ciężarówek z ogniwami wodorowymi. Sprzyja to planom Swiss Post, które ma ambicje całkowicie wyeliminować emisję CO2 w transporcie przesyłek. Testy pokazują już, że zasilanie paliwem wodorowym pozwala na redukcję emisji CO2 o 70-80 ton względem oleju napędowego. Co ważne, nie spadły przy tym osiągi wodorowej ciężarówki, a zasięg na jednym tankowaniu jest akceptowalny w codziennej eksploatacji. Pierwsze testy pokazują także, że koszt eksploatacji ciężarówek na wodór jest zbliżony do tych z silnikami diesla. Retralog planuje zakup floty kilkudziesięciu aut ciężarowych z ogniwami paliwowymi w najbliższych latach.

Źródło: Retralog

Zobacz także
– Hyundai Xcient na wodór
Ciężarówka Hyundai na wodór już u pierwszych klientów
– Ciężarówki na wodór – katalog