Ciężarówka Hyundai na wodór już u pierwszych klientów

Sprzedaż ciężarówek na wodór marki Hyundai ruszyła w Szwajcarii. Z początkiem października 2020 Hyundai Hydrogen Mobility przekazał klientom pierwsze 7 sztuk Hyundai Xcient Fuel Cell. Testy ciężarówek wodorowych mają dostarczyć firmie bezcennych danych o eksploatacji w warunkach rzeczywistych. Ciężarówki z ogniwem paliwowym to solówki w układzie 4×2 z możliwością dołączenia przyczepy.

Hyundai Xcient H2 – przekazanie w Szwajcarii (źródło: Hyundai)

Hyundai Xcient Fuel Cell w pierwszej kolejności trafił do Szwajcarii. Ciężarówki z ogniwem wodorowym będą użyczane klientom przez Hyundai Hydrogen Mobility (HHM) w formule pay-per-use. Co ważne, w tym modelu nabycie ciężarówki nie wiąże się z opłatą wstępną. Pierwsi nabywcy Hyundai Xcient na wodór to Coop, Migros, Traveco, Galliker Logistics, Camion Transport, F. Murpf AG i G. Leclerc Transport AG. Ciężarówki znajdą różne zastosowania – od transportu żywności po przewóz samochodów. Umowy na kolejne egzemplarze już zostały podpisane, Hyundai do 2025 roku chce sprzedać w Europie conajmniej 1600 Xcient z ogniwem wodorowym.

Hyundai hdc-6 Neptune na wodór dla USA i Kanady (źródło: Hyundai)

Hyundai Hydrogen Mobility to joint venture Hyundai Motors z lokalnym partnerem H2 Energy. H2 Energy angażuje pionierów napędów wodorowych – firmy Hydrospider, Apliq i Linde. W 2020 roku w ten sposób na drogi Szwajcarii wyjedzie 50 ciężarówek na wodór. Zadaniem H2 Energy będzie otwarcie 100 stacji tankowania wodorem, które będą tankować nie tylko ciężarówki na wodór, ale także auta osobowe i autobusy. W kolejnych latach produkt zostanie rozszerzony na rynki Austrii, Holandii, Niemiec i Norwegii. Możliwości produkcyjne wodorowego Xcient to 2000 sztuk w skali roku. Kolejny etap wdrożenia wodorowych ciężarówek to ekspansja na rynki Chin i Ameryki Północnej.

Wodorowy Hyundai pojedzie m.in. dla firmy E.Leclerc (źródło: Hyundai)

Inwestycje w ogniwa paliwowe po stronie Hyundai to 1,3 mld USD. Kolejne 5,1 mld wydadzą partnerzy, zajmujący się dostawami komponentów pojazdów, produkcją wodoru czy budową sieci stacji wodorowych. Na rynek Ameryki Północnej powstanie dedykowana wersja ciągnika 6×4 class 8. Prototyp z napędem wodorowym HDC-6 Neptune zaprezentowano w czasie targów North American Commercial Vehicle (NACV) w październiku 2019 roku. Hyundai planuje do 2030 roku dostarczyć ponad 12000 ciężarówek tego typu na rynek USA i Kanady. W Chinach Hyundai aktywnie uczestniczy w projekcie 1 mln pojazdów wodorowych do 2030 roku. Hyundai pozyskuje lokalnych partnerów w Chinach dla wdrażania pojazdów z ogniwami wodorowymi. Na razie pilotażowe inwestycje w wodór będą koncentrowały się w czterech regionach Chin – delta rzeki Jangcy, region Jin-jin-ji, prowincja Guangdong i prowincja Syczuan. Na rynku chińskim Hyundai planuje 3 typy ciężarówek na wodór – średniej ładowności (2022 rok), ciężkiej ciężarówki i ciężkiej ciężarówki o dużym załadunku. Cel – sprzedaż ciężarówek z ogniwem paliwowym w licznie 27000 egzemplarzy do 2030 roku.

Ciężarówki na wodór w Coop Szwajcaria to nie nowość (źródło: Hyundai)12

Ciężarowy Hyundai na wodór ma bardzo wydajny napęd pod wymagające górskie drogi. Sercem układu są dwa ogniwa wodorowe o łącznej mocy 190 kw (2 x 95 kW). Pojemność baku na wodór wynosi 32,1 kg i tworzy go 7 zbiorników. Hyundai Xcient zasila sprężony wodór H35 (350 bar). Zasięg na jednym baku wodoru to ok. 400 kilometrów. Czas tankowania wodoru do pełna waha się między 8 a 20 minut. Hyundai planuje już kolejną generację ciężarówki Xcient, która będzie w całości przygotowana pod montaż ogniwa paliwowego. Nowy ciężarowy Hyundai będzie posiadał 2 ogniwa wodorowe o łącznej mocy 400 kW (2 x 200 kW). Dostępne będą różne wersje podwozia – układ 4×2, 6×2 oraz podwozia. Najmocniejszy wariant ciężarówki wodorowej pokona 1000 km na jednym tankowaniu przy dmc 44 tony.

Źródło: Hyundai Hydrogen Mobility

Zobacz także
– Hyundai Xcient na wodór
– Hyundai HDC-6 NEPTUNE Hydrogen – dane techniczne
– Ciężarówki na wodór – katalog