Testy autobusu na wodór – Solaris Hydrogen w Wiedniu

Testy autobusu zasilanego wodorem w Wiedniu odbyły się w czerwcu 2020 roku. Spalanie wodoru na 100 kilometrów wyniosło zaledwie 6,3 kg przy optymalnych warunkach pracy. Najdłuższy zasięg Solaris Urbino 12 Hydrogen na pełnym zbiorniku wodoru wyniósł 400 kilometrów. Tankowanie 25 kg wodoru zajmuje ok 10 minut.

Solaris Urbino Hydrogen w czasie tankowania (źródło: Wiener Linien)

Testy autobusu z ogniwem paliwowym w stolicy Austrii miały udowodnić atuty zasilania wodorem w warunkach rzeczywistych. Wiener Linien ma zamiar przejść na napęd całkowicie bezemisyjny, gdzie wodór wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Udowodniły to właśnie testy Solaris Urbino na wodór. Osiągnięty zasięg 400 kilometrów na wodorze to dwa razy więcej niż w przypadku autobusu elektrycznego. Przy optymalnych warunkach pogodowych i umiarkowanym ruchu autobus pokonał taki dystans zużywając 25 kg paliwa wodorowego. To około 6,3 kg wodoru na 100 kilometrów. Dla porównania – w niemieckim Wuppertal wodorowe Van Hool A330 potrzebują średnio 8,0 kg wodoru na 100 kilometrów.

Mobilna stacja tankowania wodoru w Wiedniu (źródło: Wiener Linien)

Tankowanie wodoru do testowego autobusu odbywało się na mobilnej stacji wodorowej na zajezdni Leopoldau. Dostawy wodoru na stację były prowadzone butlowozem. Dostarczane paliwo wodorowe było doprężane, a następnie mierzone masowo przed wydaniem. Podczas tankowania można było korzystać z dystrybutora tankowania wodorem. W tym przypadku konieczne było zastosowanie stacji mobilnej, gdyż jedyna stacjonarna stacja wodorowa w Austrii mieści się w Grazu.

Źródło: Wiener Linien

Zobacz także
– Testy Solaris Urbino Hydrogen w Graz i Klagenfurcie
– Solaris Urbino Hydrogen – specyfikacja techniczna
– Katalog autobusów wodorowych