Solaris Urbino Fuelcell na testach w Austrii

Solaris na wodór zawitał na testy w Austrii. W sierpniu 2019 eksploatacja wodorowego Solarisa zostanie sprawdzona w Klagenfurcie i Graz. Pojazd miejski przejdzie kompleksowe testy zarówno na trasach miejskich, jak i podmiejskich. Autobusy na wodór są kluczowe dla Graz dla wdrożenia całkowicie bez emisyjnej floty komunikacji miejskiej.

 

Solaris Urbino Hydrogen 12 w czasie prezentacji w Graz (źródło: graz.at)

Autobusy z ogniwem paliwowym spotykają się ze szczególnym zainteresowaniem miasta Graz i regionu Styria. Powodem jest całkowite wyeliminowanie spalin z autobusu. Ogniwa wodorowe pozwalają natomiast zachować podobną funkcjonalność jak dla autobusów zasilanych olejem napędowym. Autobusy na wodór nie wymagają też długotrwałego ładowania – wystarczy 15 minut napełniania zbiorników wodorem i pojazd może pokonać kolejne 350 – 450 kilometrów. Testy wodorowego Solarisa rozpoczęły się 14 sierpnia i trwały tydzień. Wodorowy autobus wykonywał kursy miejskie i podmiejskie na liniach obsługiwanych przez OBB-Postbus i Graz Linen. Wodór był tankowany na stacji zlokalizowanej w ośrodku badań HyCentA.

Solaris Urbino Hydrogen 12 – wnętrze autobusu (źródło: graz.at)

Solaris Urbino zasilany wodorem został wdrożony do produkcji w 2019 roku. Jest wyposażone w najnowszy typ ogniwa paliwowego firmy Ballard o mocy 60 kW. Napędza ono elektryczny silnik pojazdu o mocy 125 kW. Dodatkowo źródłem energii dla elektrycznej jednostki napędowej jest wydajny akumulator o pojemności 29,2 kW. Pojazd ma wiele innowacyjnych systemów ograniczających zużycie paliwa, np. układ klimatyzacji bazujący na pompie CO2 wykorzystującej ciepło pracy ogniw paliwowych. Dokładne parametry Solaris Urbino Hydrogen znajdują się tutaj.

Źródło: graz.at

Zobacz także
Solaris Urbino Hydrogen – specyfikacja techniczna
– Katalog autobusów wodorowych
– Wodór jako paliwo