Hino XL FCEV – ciężarówka na wodór dla USA od Toyota

Ciężarówka zasilana wodorem marki Hino będzie testowana w Stanach Zjednoczonych. Hino XL FCEV wykorzysta ogniwa wodorowe od Toyota, który jest jednocześnie właścicielem marki Hino. Nowa ciężarówka z ogniwami wodorowymi to kolejny krok Toyota do ekspansji na rynku największych ciężarówek w USA class 8.

Hino Profia Fuelcell na wodór (źródło: Hino)

Wodór dla ciężarówek będzie rozwijany wspólnie przez Hino i Toyota w odpowiedzi na zainteresowanie rynku dla największych aut ciężarowych o zerowej emisji. Wchodząc na rynek FCET (Fuel Cell Electric Truck) wykorzysta podwozie 3 osiowego ciągnika modelu Hino XL. Pierwszy Hino XL FCEV wyjedzie na drogi w połowie 2021 roku. Do tej pory Toyota próbowała wdrażać ogniwa paliwowe w ramach projektów Alfa i Beta na podwoziach koncernu Kenworth.

Ogniwo paliwowe zastosowane w Hino XL FCEV to sprawdzona konstrukcja, montowana w wielu autach osobowych i dostawczych koncernu Toyota. Największym atutem jest zerowa emisja spalin pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu mocy i zasięgu dla aut spalinowych. Hino stworzyło już w Japonii dostawczy model Hino 155 z ogniwem wodorowym Mirai. Obecnie Hino pracuje nad modelem Profia o masie całkowitej 25 ton. Toyota szykuje się do globalnej konkurencji z wodorowymi ciężarówkami koncernów europejskich (Mercedes, Volvo), azjatyckich (Hyundai) czy amerykańskich (Nikola).

Hino XL na wodór będzie korzystna dla klientów oraz społeczności lokalnej. To cicha, sprawna i ekonomiczna ciężarówka, emitująca jedynie wodę – mówi Tak Yokoo, starszy inżynier, Toyota Research and Development . Dwudziestoletnie doświadczenie Toyota w produkcji ogniw paliwowych w połączeniu z doświadczeniem Hino w ciężkich samochodach ciężarowych stworzy innowacyjny i wydajny produkt.

Źródło: Hino, Toyota

Zobacz także
– Hino Profia – średniej wielkości ciężarówka wodorowa z Japonii
– Toyota UNO – ciągnik terminalowy na wodór
– Toyota Beta Hydrogen – ciężarówka na wodór