Hino Profia na wodór z ogniwami Toyota Mirai

Ciężarówka na wodór od Hino z technologią ogniw paliwowych Toyota. Hino Profia to 25 tonowe podwozie do ciężkiej dystrybucji zasilane wodorem. Na jednym tankowaniu wodoru ciężarówka z koncernu Toyota ma przejechać 600 kilometrów. Sercem układu napędowego jest ogniwo wodorowe Toyota Sora. Do tej pory Toyota zbudowała wodorowe ciężarówki m.in. z firmą Kenworth.

Rozwój napędu wodorowego w opinii Toyota wynika z wymogu znaczącego ograniczenia gazów cieplarnianych do 2050 roku. Mając świadomość ograniczenia napędu elektrycznego w autach użytkowych, Toyota poprzez posiadaną markę Hino chce rozwijać bezemisyjny napęd wodorowy. To kompromis pomiędzy ograniczeniem emisji a utrzymaniem racjonalnych parametrów użytkowych pojazdów. Dla wdrożenia wodoru w ciężkich pojazdach w Azji Toyota stworzyła ciężarówkę Hino Profia, dostosowaną do montażu elementów układu wodorowego – zbiorników, ogniwa paliwowego i akumulatorów. Dotychczas Toyota była szczególnie mocno zaangażowana w zastosowanie swoich ogniw wodorowych w ciężarówkach typowych dla rynku amerykańskiego. Były to m.in. ciągnik Toyota Beta, ciągnik terminalowy Toyota UNO czy Kenworth T680.

Wodorowa ciężarówka Hino jest zasilana sprężonym wodorem pod ciśnieniem 700 bar (wodór H70). Na jednym tankowaniu paliwa H2 Hino Profia jest w stanie pokonać 600 kilometrów. Sercem napędu jest podwójne ogniwo paliwowe pochodzące z II generacji modelu Mirai. Pracę napędu wodorowego wspiera zespół akumulatorów wykonanych w technologii litowo-jonowej. Podobny układ napędowy zastosowano w autobusie Toyota Sora czy Caetano H2 CitiGold. Tam również źródłem napędu jest podójne ogniwo wodorowe pochodzące z modelu Toyota Mirai. Wymiary wodorowej ciężarówki to 11,99 m długości, 2,49 m szerokości i  3,78 m wysokości.

Źródło: Toyota Global

Zobacz także
– Toyota Sora – autobus na wodór z Japoni
Toyota UNO – ciągnik terminalowy na wodór
– Toyota Beta Hydrogen – ciężarówka na wodór