Kenworth T680 na wodór – ogniwo paliwowe od Toyota

Flota ciężarówek na wodór w ilości 10 sztuk rozpocznie obsługę portu Los Angeles. Dzięki dofinansowaniu na zakup ciężarówek wodorowych w wysokości 41 mln USD stan Kalifornia zyska zeroemisyjny transport towarów od 2020 roku. Port of Los Angeles będący liderem udostępni teren, Kenworth i Toyota zbudują ciężarówki wodorowe, zaś Shell wybuduje stację tankowania wodorem.

Ciężarówkę na wodór dla operacji w porcie Los Angeles pokazano w czasie targów CES2019 w Las Vegas. Kenworth i Toyota już w 2018 roku zwarły szyki dla stworzenia auta ciężarowego z ogniwem paliwowym. Owocem były konstrukcje Alfa i Beta sygnowane przez Toyotę oraz ZECT od Kenworth (wtedy jeszcze z ogniwem paliwowym Ballard). Finalnie firmy zdecydowały się na adaptację modelu T680 (projekt Beta) i w 2020 roku planują rozpoczęcie regularnych operacji z Portu Los Angeles do różnych miast na terenie Kalifornii.

Kenworth T680 Hydrogen z ogniwem wodorowym Toyota Mirai będzie posiadał 300 mil zasięgu (ok. 480 km). Na pokonanie tego dystansu będzie potrzebował 60 kilogramów wodoru, co daje spalanie na poziomie ok. 12,5 kg wodoru na 100 kilometrów. Pojazd napędzają silniki elektryczne o mocy 500 kW, zaś energia elektryczna czerpana jest z ogniwa paliwowego o mocy 128 kW. Największym atutem pojazdu jest zerowa emisja szkodliwych spalin, ograniczająca się jedynie do pary wodnej. Właśnie ten atut spowodował zainteresowanie ze strony wielu zleceniodawców transportowych, oczekujących czystego transportu towarów. Auta mają znajdować się w ciągłej eksploatacji przez okres 2 lat po terenie całego stanu Kalifornia.

W czasie doświadczalnej eksploatacji modeli Alpha i Beta zebrano wiele doświadczeń po stronie eksploatacji i praktycznych wskazówek. Ciężarówki wodorowe są bardzo dynamiczne i niezwykle ciche, dzięki czemu kierowcy odczuwają mniejsze zmęczenie przy tych samych przebiegach jak w aucie z silnikiem spalinowym. Model Alpha jeżdżąc po Los Angeles bezawaryjnie pokonał 12 000 mil. Dla firm transportowych atutem okazała się również masa ciężarówki na wodór – jeżdżąc na prądzie i nie emitując spalin waży ona dużo mniej niż auta elektryczne z ogromnymi bateriami.

Źródło: Toyota

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Toyota BETA – ciężarówka na wodór
– Wodór jako paliwo