Hyzon z finansowaniem Total dla zeroemisyjnych technologii

Producent ciężarówek wodorowych i autobusów z ogniwami paliwowymi Hyzon z zewnętrznym finansowaniem. Specjalny fundusz dla zeroemisyjnych napędów – Total Carbon Neutrality Ventures wesprze Hyzon Motors. Francuski gigant Total obok Hyzon wspiera szereg przedsiębiorstwa dla osiągnięcia zerowej emisji działalności do 2050 roku. Amerykański koncern rozwija swoją działalność w Ameryce, Australii, Azji i Europie.

Hyzon Bus 12 – koncepcja autobusu na wodór (źródło: Hyzon Motors)

Dofinansowanie do produkcji ciężarówek wodorowych ma przyspieszyć wdrożenie zeroemisyjnych aut użytkowych. Według dyrektora generalnego Total Carbon Neutrality Ventures, Girisha Nadkarniego – Total Carbon Neutrality Ventures inwestuje w firmy na wczesnym etapie rozwoju, które wspierają ambicję Total, dla osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Inwestycje Total Carbon Neutrality ventures pozwalają rozszerzyć zasięg naszej niskoemisyjnej działalności poza struktury Total.

Hyzon Motors to rozwinięcie start-up’u Horizon Fuel Cell Technologies Pte Ltd rodem z Singapuru. W Stanach Zjednoczonych firma rozwija kompetencje dzięki przejęciu działu ogniw paliwowych od koncernu GM Honeoye Falls w stanie Nowy Jork. W Europie partnerem Hyzon Motors jest holenderski Holthausen Clean Technology. Ambicją firmy jest dostarczenie 5000 ciężarówek i autobusów na wodór do 2023 roku. W 2025 roku roczna produkcja pojazdów z ogniwami wodorowymi wyniesie już 25000 autobusów i ciężarówek.

Hyzon H3 w topowej wersji będzie miał ogniwo o mocy 500 KM (źródło: Hyzon Motors)

Hyzon H3 – ciężarówka z ogniwami paliwowymi – to sztandarowy projekt Hyzon Motors. W najmocniejszej wersji ogniwo ma posiadać moc 500 KM (370 kW) i ciągnąć zestawy o masie całkowitej do 80 ton. Na rynek europejski wodorowe ciężarówki będą budowane na podwoziu DAF. Drugą grupą pojazdów Hyzon są autobusy i autokary na wodór. Hyzon Bus będzie miał 12 lub 18 metrów długości, a moc ogniwa wyniesie 82, 110 lub 138 KM. Niedawno firma podpisała umowę na dostawę autokarów z ogniwami paliwowymi. Pierwszym klientem jest australijski WarpForge w Perth.

Źródło: Hyzon Motors

Zobacz także
– Hyzon H3 – ciężarówka na wodór ze Stanów Zjednoczonych
– Hyzon Europe zasilany wodorem na bazie DAF XF
– Hyzon Bus – 1000 autobusów na wodór