Stacja wodorowa w Koninie od ZE PAK

Tankowanie wodoru w Koninie dzięki inwestycji ZE PAK. Spółka Zygmunta Solorza-Żaka ogłosiła 15 października 2020 inwestycje w stacje tankowania wodoru oraz budowę elektrolizera. Stacja tankowania wodoru dostarczona przez NEL zostanie ustawiona prawdopodobnie w Koninie i Warszawie, a ich koszt to 3,2 mln EUR. Zielony wodór będzie produkowany w gminie Brudzew na farmie solarnej.

Stacja tankowania wodoru dostarczona przez NEL będzie mogła tankować autobusy i samochody osobowe. ZE PAK zamówił stacje typu H2Station za łączną kwotę 3,2 mln euro. Nel Hydrogen to wiodący produceny stacji wodorowych, dostarczający swoje rozwiązania m.in. dla norweskiej firmy ASKO czy producentowi ciężarówek Nikola.  ZE PAK sam wyprodukuje zielony wodór, a następnie będzie prowadził jego dystrybucję do stacji. Pierwsze stacje wodorowe ZE PAK zostaną uruchomione w 2021 roku. Będą dedykowane dla tankowania autobusów i pojazdów osobowych.

– Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać kluczową rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 r. Zielony wodór wydaje się być najlepszym  rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbonizacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK – powiedział Zygmunt Solorz.

Zielony wodór będzie produkowany na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie. Farma solarna będzie posiadała moc 70 MWp i zasili elektrolizer zamontowany w Koninie. Produkcja energii elektrycznej i wodoru zostanie uruchomiona w 2021 roku. Będzie to czysty wodór, wyprodukowany wyłącznie z energii odnawialnej. Produkcja zielonego wodoru i budowy stacji tankowania wodoru wpisują się w działania promowane przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – mówi Jens Egholt, Senior Director Global Sales of Nel Hydrogen Fueling.

Źródło: ZE PAK

Zobacz także
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego
– Produkcja wodoru i stacje wodorowe od PGNiG
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje