Śmieciarka na wodór Scania z ogniwem Powercell

Wodór zasila pierwszą śmieciarkę w Szwecji. W czerwcu 2021 na ulice Goteborga wyjechała śmieciarka z ogniwami paliwowymi Powercell. Auto komunalne na wodór należące do firmy Renova obsługuje zbiórkę odpadów w nadmorskim Goteborgu. Śmieciarka z ogniwem wodorowym posiada kilka innowacyjnych rozwiązań, m.in. odzyskiwanie ciepła z napędu wodorowego do ogrzewania kabiny pojazdu.

Zasilanie wodorem w śmieciarce Renova pozwala na wykonanie pełnego cyklu pracy jak w pzypadku diesla czy gazu ziemnego, bez potrzeby dotankowania paliwa. Napęd wodorowy został zabudowany na podwoziu marki Scania. Partnerami projektu są Renova, PowerCell Sweden, Scania i JOAB. Energia elektryczna generowana w ogniwie wodorowym jest przekazywana na napęd, jak i zasilanie zabudowy komunalnej. Nowością jest odzysk ciepła z ogniwa wodorowego i wykorzystanie do ogrzewania kabiny pojazdu. W projektowaniu śmieciarki udział brała Szwedzka Agencja Energii w ramach Strategicznego Programu Badań i Innowacji Pojazdów (FFI).

Napęd wodorowy w śmieciarce Scania dla Renova udowadnia swoją użyteczność w codziennej eksploatacji. Jest całkowicie bezemisyjny i przy tym ma porównywalne walory eksploatacyjne jak silnik spalinowe. Podobnie jak wersje na gaz ziemny czy diesla tankowanie zajmuje tyle samo czasu, a masa pojazdu jest zbliżona. Wodorowa śmieciarka jest obiecującym rozwiązaniem w dobie zastępowania paliwa kopalnych przez całkowicie odnawialne, bezemisyjne źródła energii. Podobne rozwiązania próbuje na rynku niemieckim wdrażać firma FAUN.

Źródło: Powercell

Zobacz także
– Zamiatarka na wodór w Niemczech od FAUN
– Hyundai Xcient Fuelcell
– Scania G350 Fuelcell na wodór