Szynobus na LNG będzie jeździł we Włoszech

LNG napędzi szynobus wykorzystywany do przewozu turystów w okolicy Rimini. Na mocy porozumienia z marca 2019 roku pomiędzy Kolejami Włoskimi, dostawcą gazu SNAM i Hitachi Rail zmieniany jest napęd z diesla na gazowy. Pociąg na gaz typu ALn668 będzie testowo jeździł na trasie Sulmona – Carpinone. Przejście z diesla na gaz ziemny zredukuje emisję CO2 o 20%.

Tankowanie LNG do pociągu (źródło: SNAM)

Napęd gazowy w pociągu wdrażają trzy firmy – Koleje Włoskie jako posiadacz pociągu, SNAM jako dostawca LNG oraz Hitachi Rail jako dostawca napędu. Głównym celem jest wyeliminowanie emisji sadzy i redukcja CO2 o 20%. Zastąpienie diesla przez gaz ziemny to także oszczędność w kosztach paliwa. Koleje Włoskie szacują, że roczny koszt paliwa dla jednego szynobusu może spaść o 20 – 50 tys. euro. Po przebudowie gazowy pociąg będzie jeździł na trasie o długości ok. 80 kilometrów między Sulmona i Carpinone.

Pociągi na gaz, które niebawem wyjadą na tory, to zbudowane w latach 1982 – 1983 szynobusy nr ALn 668 i ALn 663. Prze niemal 40 lat przewoziły pasażerów na niezelektryfikowanych liniach we Włoszech. Dzięki konsorcjum firm FS Italiane, SNAM i Hitach Rail zyskają nowe życie jako pociagi dla ruchu turystycznego. Przebudowa do napędu gazowego wraz z kompleksowym remontem jest realizowana w Rimini i niebawem ma zostać zakończona.

Źródło: Fondazione FS Italiane

Zobacz także
– LNG dla pociągów Renfe we Francji
– Lokomotywy zasilane LNG na Florydzie
– Wodór na kolei i żegludze