Solaris Urbino na CNG – 250 sztuk dla Madrytu!

Gazowe autobusy marki Solaris wyborem stolicy Hiszpanii. W ramach rozstrzygniętego przetargu na autobusy gazowe Solaris dostarczy 250 gazowców klasy MAXI. Solaris Urbino 12 CNG w barwach EMT Madryt wyjedzie na ulice jeszcze w 2021 roku. Koniec dostaw planowany jest na 2023 rok.
Autobusy na CNG to jeden z filarów niskoemisyjnego transportu w stolicy Hiszpanii. EMT Madrid chce od 2023 roku posiadać wyłącznie autobusy elektryczne, hybrydowe lub gazowe. Aby zrealizować ten cel właśnie zamówiono 520 autobusów na gaz ziemny. W puli ponad pół tysiąca gazowców aż 250
autobusów stanowiły auta o długości 12 metrów. Tą część zamówienia zgarnął Solaris z modelem Urbino 12 CNG. Kwota zamówienia to 73,4 mln euro (ok. 0,294 mln euro za sztukę). W tym roku na ulice Madrytu wyjedzie pierwsze 91 krótkich autobusów CNG. Pozostałe będą sukcesywnie dostarczane w latach 2022 i 2023.
Solaris Ubrino 12 CNG dla Madrytu jest funkcjonalny i nowoczesny. O napęd dba gazowy silnik Cummins o mocy 239 kW (320 KM). Autobus na jednym tankowaniu CNG przejedzie do 400 kilometrów. Zapas sprężonego gazu ziemnego jest gromadzony w kompozytowych zbiornikach o pojemności wodnej 1575 litrów (5 oddzielnych butli). Pozwala to na zmagazynowanie ok. 260 kilogramów gazu (tj. 350 m3 CNG). Nowoczesne wnętrze autobusu zapewni wygodną podróż pasażerów i przyjemne miejsce pracy dla kierowcy. Za komfort odpowiada przede wszystkim klimatyzacja całej przestrzeni autobusu w tzw. standardzie śródziemnomorskim. Poza tym autobus CNG marki Solaris posiada wszelkie współczesne zdobycze techniki – monitoring przestrzeni pasażerskiej, ładowarki USB, internet wifi i funkcjonalny system informacji pasażerskiej. Wszystko to sprawia, że podróże gazowym Solarisem będą bezpieczne i przyjemne.
Źródło: Solaris Bus & Coach