Mercedes Actros na wodór – prototyp od Hylix-B

Wodór napędzi prototyp ciężarówki dystrybucyjnej bazującej na Mercedes Actros. Konstruowana przez instytut badawczy Hylix-B ciężarówka wodorowa będzie testowana w okolicach Stuttgartu. Auto będzie miało 3 osie i 26 ton dmc. Na jednym tankowaniu wodoru pokona do 400 kilometrów. Zdobyte doświadczenia pomogą w budowie nowych ciężarówek na wodór w Niemczech.

Mercedes Actros Hylix-B ze zbiornikami wodorowymi

Ogniwa wodorowe w Actrosie montowane są w ramach prototypu instytutu Hylix-B. Ta specjalne jednostka dla rozwoju napędów wodorowych została założona przez Uniwersytet w Esslingen. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwo Środowiska, Ochrony Klimatu i Energii landu Badenia-Wirtembergia. Celem jest zdobycie doświadczeń co do montażu elementów napędu wodorowego na pokładzie ciężarówki, jak i wiedzy praktycznej z eksploatacji ciężarówki dystrybucyjnej wyposażonej w ogniwo paliwowe.

Wodór H35 (350 bar) do napędu Mercedesa Actrosa jest magazynowany w kompozytowych zbiornikach ciśnieniowych typu IV. Mają one bardzo niską masę własną i zostały zamontowane w specjalnej ramie wytrzymującej przeciążenia o sile 10 G. Na jednym tankowaniu wodoru (40 kg paliwa wodorowego) auto może pokonać do 400 kilometrów. Samochód wyjedzie na trasy pod koniec 3. kwartału 2021 roku. Będzie pokonywało codziennie trasę 250 kilometrów po autostradzie A8 między Stuttgartem a Mühlhausen lub Albaufstieg. Ciężarówka będzie mogła się tankować na dwóch stacjach wodorowych – w Sttutgarcie (lotnisko) lub Schwieberdingen. Wyniki testów zostaną poddane szczegółowym analizom i wdrożone przy produkcji nowych aut ciężarowych na wodór niemieckich producentów.

Źródło: Hylix-B

Zobacz także
– Granty dla ciężarówek na wodór – SELV i HyLightCOM
– Szwajcarska Poczta z ciężarówkami wodorowymi Hyundai
– Ciężarówki na wodór – katalog