Traktor na wodór – z samymi ogniwami paliwowymi, jak i dual fuel do diesla

Wodór zasili pierwsze traktor do prac rolnych. Bezemisyjny traktor rolniczy wyposażony w ogniwa paliwowe wyposaży szwedzka firma Powercell. Do wiodącego producenta traktorów na świecie zakontraktowano już 4 zespoły ogniw wodorowych. Wodór może stanowić także bezemisyjny dodatek dla silnika diesla. Taką propozycją gazodiesla na wodór przedstawiła firma Jos Scholman wspólnie z New Holland.

Ogniwa paliwowe dla rolnictwa to nowość na rynku zastosowania wodoru do napędu. Do tej pory jeśli ogniwa wodorowe były montowane do pojazdów operujących na bezdrożach były to auta górnicze. Swoje projekty wdrażają tutaj m.in. firmy z Chin i RPA. Całkowicie bezemisyjne traktory zostaną wyposażone w ogniwa wodorowe Powercell o mocy 100 kW. Jest to to kontynuacja pierwszego zamówienia z 2020 roku, gdzie Powercell dostarczył już 2 napędy wodorowe do wiodącego producenta sprzętu rolniczego na świecie.

Dual fuel na wodór z silnikiem diesla to koncepcja lansowana przez firmę Jos Scholman i New Holland. Do eksploatowanych traktorów New Holland T5.140 z dieslem firma proponuje domontowanie instalacji zastępującej olej napędowy przez wodór. W zależności od rodzaju pracy wodór może zastąpić od 30 do 65 % diesla. Przy lekkich pracach wodór stanowi 65% mieszanki paliwowej. Przy ciężkich pracach polowych dla utrzymania parametrów pracy udział wodoru spada do 30% mieszanki. Co ważne, po wyczerpaniu wodoru pojazd może kontynuować normalnie pracę tylko na dieslu. Wodór H35 pod ciśnieniem 350 bar jest tankowany do zbiorników o pojemności wodnej 470 litrów. Zostały one wykonane z materiałów kompozytowych i zamontowane na dachu pojazdu. Zbiorniki wodorowe mogą magazynować ok. 11,5 kg wodoru. Koszty konwersji wyceniono na ok. 70 000 EUR.

Źródło: Powercell, Jos Scholmann

Zobacz także
– Koparka na wodór od JCB
– Ogniwo Ballard w wozidle kopalnianym dla RPA
– Wodór jako paliwo