Koparka na wodór od JCB – pierwsza na świecie

Koparka z ogniwami paliwowymi pokazana przez JCB. Brytyjska firma pokazała 20 tonową koparkę JCB 220X zasilaną wodorem. Koparka była testowana przez 12 miesięcy na doświadczalnej kopalni. JCB po udanych testach na prototypie planuje rozwijać technologię ogniw wodorowych w innych maszynach.

JCB 220X to koparka zasilana wodorem emitująca jedynie parę wodną. Zastosowanie ogniwa paliwowego i napędu elektrycznego pozwoliło na zmniejszenie hałasu i wibracji. Największym atutem jest brak emisji dwutlenku węgla, co doskonale wpisuje się w zeroemisyjność sektora budowlanego. Na razie JCB nie podaje szczegółów na temat ogniwa ani silnika elektrycznego.

JCB na wodór to odpowiedź na oczekiwanie zeroemisyjnej pracy urządzeń górniczych. Koncern JCB jest już zaangażowany w zastosowanie wodoru do ciężkich pojazdów przez firmę Ryse Hydrogen. Posiada także udziały w producencie autobusów Wrightbus, angażującego się w produkcję autobusów wodorowych. W ostatnich miesiącach wdrożenie koparki na wodór zapowiedział Hyundai – od 2023 roku. Wodór dla pojazdów górniczych jest także testowany w RPA (technologia Ballard) i Chinach (technologia Weichai).

Źródło: JCB

Zobacz także
CRRC Yongji z ogniwem Weichai – wozidła kopalniane
– Ogniwo Ballard w wozidle kopalnianym dla RPA
– Wodór jako paliwo