Hyundai Xcient Fuel Cell płynie do Europy

Ciężarówka Hyundai na wodór płynie do Europy. Firma właśnie ogłosiła, że pierwsze 10 ciężarówek wodorowych dla Szwajcarii są wyprodukowane i transportowane drogą morską. Do końca roku szwajcarski Coop wdroży 50 ciężarówek Hyundai Xcient Fuelcell. Firma planuje także ciężarówki z ogniwem paliwowym o zasięgu 1000 kilometrów na rynek USA i Kanady.

Xcient Fuelcell dla Coop będzie dostarczony jako ciągnik siodłowy i podwozia 2×4 lub 2×6. Wodorowe ciężarówki będą wykorzystywane do dystrybucji towarów w górzystym terenie. Tak naprawdę Hyundai w Europie będzie miał już 11 ciężarówek na wodór. Pierwsza z nich dotarła już bowiem w lutym na przedpremierowe testy. Pisaliśmy o tym tutaj. Auto będzie posiadało ogniwo wodorowe o mocy o łącznej mocy 190 kW (2 x 95 kW). Na jednym tankowaniu wodoru ciężarówka pokona 400 kilometrów. Przy zbiornikach o pojemności 32 kg oznacza to średnie spalanie wodoru na poziomie 8 kg na 100 kilometrów. Tankowanie wodoru do pełna zajmuje ok 8-20 minut.

Wodór dla napędu Hyundaia będzie pochodził wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Jest to tzw. zielony wodór. Hyundai z zasilaniem wodorem wiąże duże nadzieje na rozwój firmy i obniżenie emisji w transporcie. Obecnie pracuje nad ciężarówką na wodór o zasięgu 1000 kilometrów dedykowaną na rynek Ameryki Północnej. Pierwszą zapowiedzią takiego pojazdu był model Hyundai HDC-6 Neptune FuelCell.

Źródło: Hyundai Motors

Zobacz także
– Hyundai Xcient na wodór
– Hyundai HDC-6 NEPTUNE Hydrogen – dane techniczne
– Ciężarówki na wodór – katalog