Nowe stacje LNG w Polsce – Suwałki i Szumowo

Stacje do tankowania LCNG chce wybudować firma Rupiński wspólnie z PGNiG. Pod koniec czerwca podpisano list intencyjny dla budowy stacji tankowania LNG i CNG w Suwałkach i Szumowie. Wszystko dla zaangażowania 50 ciągników na LNG w północno-wschodniej Polsce. Dodatkowo firmy rozważą budowę bazy przeładunkowej LNG w Suwałkach.

Ciągniki na LNG firma ZPK Rupińscy chce kupić w ilości 50 sztuk. Auta ciężarowe na gaz ziemny będą zaangażowane do przewozu surowców mineralnych. Aby możliwe było ich tankowanie stacje LNG powstaną w Suwałkach (trasa S51) i Szumowie (S8). Te lokalizacje wpisują się w sieć TEN-T oraz Via Baltica. Dodatkowo na stacjach będzie możliwość tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG). Stacje będą otwarte w trybie ogólnodostępnym, dla wszystkich zainteresowanych.

Ciężarówki na LNG w oczekiwaniu ZPK Rupińscy mają przynieść oszczędności w wydatkach na paliwo o 30% względem diesla. Dodatkowo zastosowanie LNG to ograniczenie emisji CO2 o 20%. Oprócz tankowania LNG ZPK Rupiński rozważy budowę bazy przeładunkowej dla LNG w Suwałkach oraz wytwarzanie energii elektrycznej z gazu ziemnego.

Źródło: PGNiG

Zobacz także
– Stacje LNG/LCNG w Polsce
– Stacje LNG w Europie
– LNG jako paliwo