Granty dla ciężarówek na wodór w Niemczech – SELV i HyLightCOM

Dofinansowanie dla wdrożenia wodorowych ciężarówek udzieli Niemieckie Ministerstwo Transportu (BMVI). Konwersja z diesla na wodór to pomysł uniwersytetu RWTH Aachen. Firma otrzymała 16,9 mln EUR na stworzenie modułu zasilania wodorem – projekt SELV. Lekkie auta dostawcze na wodór powstaną w fabryce Opel. Niemiecki producent pozyskał 5,7 mln EUR na testy i wdrożenie ogniwa paliwowego w małym aucie dostawczym.

Ogniwa paliwowe trafiają do pojazdów ciężarowych na dwa sposoby. Najbardziej znanym jest montaż w nowym pojeździe i wdrożenie na rynek, jak w przypadku Hyundai Xcient czy Nikola Tre. Mniej znanym, a szczególnie popularnym w Niemczech czy USA, jest zastąpienie napędu diesla przez ogniwa paliwowe. Takie modułowe rozwiązanie chce popularyzować uczelnia RWTH z Aachen. Proponuje modułowy układ zasilania wodorem, pasujący do wielu modeli ciężarówek na ropę. Dla komercjalizacji projektu zawiązała dedykowany projekt SELV. W styczniu 2021 roku uzyskał on 16,9 mln euro z Federalnego Ministerstwa Transportu Niemiec.

Napęd wodorowy w ciężarówce przede wszystkim ma zostać jak najbardziej skomercjalizowany. To pozwoli na zmniejszenie kosztu zakupu ogniwa wodorowego, silnika elektrycznego, baterii i innych elementów układu zasilania wodorem. Podmiotem dedykowanym dla komercjalizacji projektu będzie uniwersytecki PEM – „Production Engineering of E-Mobility Components”. Pierwszym partnerem biznesowym dla wdrożenia rozwiązania w seryjnej produkcji jest DENSO AUTOMOTIVE Deutschland GmbH. Przebudowane auta ciężarowe z diesla na wodór będą jeździć we flotach Henkel AG & Co. KGaA, Dachser SE and DB Schenker.

Wodór napędzi także mniejsze auta użytkowe. Małe auto dostawcze na wodór chce rozwijać Opel. Dla testów i komercjalizacji ogniw wodorowych w dostawczakach powołał program HyLightCOM. Produkcja seryjna auta dostawczego na wodór ma ruszyć w 2025 roku. Środki w wysokości 5,7 mln EUR mają zostać przeznaczone m.in. na centrum rozwojowe „Wodór i ogniwa paliwowe” przy jednej z fabryk.