Solaris Urbino Hydrogen z demo tour po Polsce

Solaris na wodór z trasą pokazów po Polsce. Po pokazach w 2020 roku w Poznaniu i Pile, przyszedł czas na kolejne zakłady autobusowe. Trasa pokazowa z 2021 roku obejmuje Jaworzno, Kraków, Konin, Włocławku i Poznaniu. Jednodniowe pokazy to okazja do bliższego zapoznania się z ogniwem paliwowym i napędem wodorowym pojazdu. W czasie pokazów na zajezdni towarzyszy demonstracyjny przejazd po ulicach miast.

Solaris Urbino Fuelcell to kusząca perspektywa dla zakładów komunikacji miejskiej potrzebujących zeroemisyjnych autobusów. Napęd wodorowy pozwala osiągnąć duży zasięg, porównywalny z dieslami. To ważne, bo autobusy bateryjne często nie radzą sobie z dłuższymi trasami, zwłaszcza w autobusach o długości 18 metrów. O atutach ogniwa paliwowego w autobusie mogli naocznie przekonać się właściciele zajezdni, decydenci i lokalni dziennikarze. W dniach 27-31 stycznia trwają jednodniowe pokazy autobusu w wybranych miastach. Na trasie wodorowego tourne jest Jaworzno, Kraków, Konin, Włocławek i Poznań.

Autobus na wodór w Krakowie wywołał szczególnie duże zainteresowanie. To największe miasto na trasie testów, dodatkowo mocno stawiające na napęd elektryczny. Zasilanie wodorem pozwoli na zaangażowanie autobusów zeroemisyjnych na tych trasach, gdzie zasilanie prądem nie jest możliwe do wdrożenia. MPK Kraków myśląc o wdrożeniu autobusów z ogniwem wodorowym chce ustawić na swojej zajezdni stację tankowania wodoru. W tej sprawie podpisało list intencyjny z Orlenem, który ma dostarczyć instalację tankowania wodoru oraz paliwo wodorowe.

Solaris Urbino 12 Hydrogen korzysta z najnowszych osiągnięć dla ogniwa paliwowego oraz napędu wodorowego. Pod maską autobusu pracuje ogniwo wodorowe marki Ballard FCmove 8 generacji. Posiada mniejsze rozmiary, mniejsze koszty eksploatacji i większą wydajność niż wcześniejsze konstrukcje. Ogniwo na wodór posiada moc 70 kW, która jest przenoszona na dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 120 kW. Energia elektryczna jest dodatkowo magazynowana w bateriach Solaris High Power o pojemności 29,2 kWh. Solaris posiada zbiorniki kompozytowe na wodór o pojemności wodnej 1560 litrów. Pozwala to na zatankowanie 38,5 kg wodoru H35 pod ciśnieniem 350 bar. Na jednym tankowaniu wodoru autobus przejedzie do 400 kilometrów.

Źródło: Solaris, MPK Kraków

Zobacz także
– Testy Solaris Urbino na wodór w Wiedniu
– Solaris Urbino Hydrogen – specyfikacja techniczna
– Katalog autobusów wodorowych