Wodór napędzi piętrowe autobusy w Szkocji

Autobusy piętrowe na wodór wyjadą na ulice szkockiego Aberdeen z końcem stycznia 2021 roku. Największy szkocki przewoźnik – First Bus – uruchomi 15 autobusów wodorowych z dwoma pokładami. Autobusy obsłużą linie miejską miasta Aberdeen. Są to pierwsze tego typu autobusy z ogniwem wodorowym na świecie.

Wrightbus Fuelcell Hydrogen dla szkockiego Aberdeen (źródło: Aberdeen City)

Autobusy z ogniwem paliwowym pierwszy raz na ulicach Aberdeen były testowane w 2015 roku. Testy autobusu wodorowego udowodniły ogromną redukcję w emisji CO2. Zielony wodór zastępując diesla redukuje emisję dwutlenku węgla o 1 kg na każdy kilometr jazdy autobusu. Aberdeen w porozumieniu z przewoźnikiem First Bus postanowiło sięgnąć o dofinansowanie dla zakupu wodorowych autobusów. W tym przypadku jest to szkocki fundusz oraz unijny projekt FCH JU. Jeden autobus kosztował 0,5 mln funtów (ok. 2,57 mln złotych). Koszt całej floty wyniósł 7,5 mln funtów (ok. 38,5 mln złotych). Autobusy wodorowe w pierwszej kolejności wyruszą na trasę 19 między Peterculter a Tillydrone. Całkowita wartość projektu wdrożenia wodorowych autobusów to 8,3 mln funtów. Oprócz autobusów z ogniwem wodorowym składa się na niego także stacja tankowania wodorem. Autobusy mają być wizytówką bezemisyjnego transportu w czasie szczytu G7, który odbędzie się w Szkocji w 2021 roku.

Wrightbus Fuelcell Hydrogen w Aberdeen (źródło: Aberdeen City)

Autobusy wodorowe dla Aberdeen wyprodukował Wright Bus. Autobus posiada 6 zbiorników na sprężony wodór H35 (350 bar). Całkowita pojemność butli na wodór to 25,0 kg wodoru. Tankowanie wodoru od zera do pełna zajmuje ok. 10 minut. Na jednym tankowaniu wodoru piętrowy autobus może pokonać ok. 400 kilometrów (250 mil). Autobus napędza ogniwo wodorowe marki Ballard o mocy 85 kW typu FCveloCity®-HD.  Takie same ogniwa trafią również do 35 autobusów wodorowych dla Londynu. Wielka Brytania ma wielkie plany co do autobusów na wodór. W 2020 roku brytyjskie Ministerstwo Transportu ogłosiło specjalny fundusz w wielkości 5 mld funtów (ok. 25,7 mld PLN) dla wdrożenia floty 4000 bezemisyjnych autobusów w latach 2020 – 2025.

Źródło: aberdeencity.gov.uk, Ballard

Zobacz także
– Solaris Urbino Hydrogen – specyfikacja techniczna
– Katalog autobusów wodorowych
– Wodór jako paliwo