Traktor na LNG – New Holland T7.270 na skroplony biogaz

LNG dla traktorów to nowość na rynku. Dotychczas gaz ziemny (biometan) w traktorach był tankowany w postaci sprężonej – CNG. New Holland T7.270 Methane Power idzie krok dalej i proponuje zasilanie ciekłym gazem ziemnym / biometanem. Pokazany w czasie targów rolniczych w USA w grudniu 2022 prototyp to propozycja dużej mocy silnika (270 KM) w połączeniu z długim czasem pracy dzięki napędowi na LNG. Traktor na LNG to także propozycja dla własnej produkcji paliwa gazowego – bioLNG – przez gospodarstwa rolne.

Tankowanie LNG do New Holland T7.270 Methane Power (źródło: New Holland)

T7 Methane Power LNG oferuje bezkonkurencyjne połączenie niskoemisyjnej pracy z wysokimi osiągami. Dzięki zastosowaniu skroplonego biogazu bioLNG – traktor jest w stanie pracować jak przy zasilaniu dieslem i nie emitować CO2 (w wymiarze WtW – well-to-wheel). New Holland T7.270 Methane Power to kolejny traktor na gaz ziemny w palecie producenta po produkowanym już T6.180 CNG. W porównaniu z produkowanym już traktorem, T7 Methane Power na gaz oferuje większą moc (270 KM) i dłuższą pracę na jednym tankowaniu biometanu. Jest to naturalna przewaga paliwa LNG, gdzie w tej samej pojemności zbiornika możliwe jest zgromadzenie 3 razy więcej gazu ziemnego niż dla CNG.

Układ paliwowy LNG w T7 Methane Power to opatentowany aktywny, sterowany na podstawie temperatury wtrysk gazu ziemnego. Składa się z kriogenicznego zbiornika LNG ze stali nierdzewnej o kształcie dopasowanym do tych na olej napędowy. Dzięki temu optymalnie zagospodarowano przestrzeń na traktorze dla maksymalizacji ilości tankowanego LNG. Podczas pracy w polu aktywny układ regulacji temperatury zbiornika zapewnia płynną pracę silnika.

New Holland T7.270 – traktor na gaz w czasie pracy (źródło: New Holland)

BioLNG to najbardziej obiecujące paliwo dla ciągnika T7 Methane Power LNG. Uzyskiwany z obornika i gnojowicy płynny biometan ma pozytywny wpływ na aspekty związane ze zrównoważonym rolnictwem. Takie rozwiązanie proponuje firma Bennamann z Wielkiej Brytanii, której głównym obszarem zainteresowania są innowacje w zakresie gromadzenia, przetwarzania i przechowywania lotnego metanu mające na celu umożliwienie Klientom korzystanie z zalet ekonomii obiegowej i zapoczątkowanie lokalnej rewolucji w zakresie czystej energii.
Podejście firmy Bennamann może znacznie zredukować ślad węglowy pozostawiany przez typowe gospodarstwo mleczne oraz ograniczyć stosowanie chemicznych nawozów sztucznych emitujących duże ilości CO2, zastąpić używane w ciągnikach paliwa kopalne, wytwarzać energii elektrycznej i cieplnej oraz ograniczyć nawożenie gnojowicą.

Biometan dla napędu otwiera nowe możliwości, odkrywa nowe źródła dochodów i pozwala ograniczyć ilość
odpadów. W tym kontekście można wymienić produkcję paliwa przy stałych kosztach, sprzedaż nadwyżek biometanu na wolnym rynku, produkcję w 100% naturalnego nawozu sztucznego i przekształcanie nadmiaru metanu w energię elektryczną, którą można oddawać do sieci elektroenergetycznej lub wykorzystać na miejscu. Kluczowe znaczenie ma możliwość produkcji energii elektrycznej, którą można wykorzystać do zasilania pojazdów elektrycznych (przyszłe maszyny rolnicze oraz już istniejące samochody) oraz do zasilania gospodarstwa, co może
spowodować jego dalszy rozwój w odległych rejonach rolniczych o ograniczonej dostępności do energii elektrycznej.

Źródło: New Holland

Zobacz także
– T6.180 CNG od New Holland – traktor na gaz wchodzi na rynek
– Silnik gazowy NEF o mocy 245 KM dla maszyn rolniczych i budowlanych
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG