Napęd wodorowy w Toyota Hilux – pickup z ogniwem paliwowym

Wodór zasili pickupa Toyota Hilux. W ramach dofinansowania od brytyjskiego rządu Toyota przedstawi w 2023 roku prototyp auta użytkowe z ogniwem wodorowym. Auto terenowe otrzyma ogniwo paliwowe montowane w modelu Toyota Mirai. Toyota Hilux H2 będzie miała moc 185 KM i 300 Nm momentu obrotowego. Jedynymi spalinami z auta będzie para wodna generowana w czasie pracy ogniwa wodorowego.

Toyota Hilux H2 – widok napędu wodorowego

Zasilanie wodorem w Toyota Hilux H2 powstanie dzięki współpracy Toyota Manufacturing UK i konsorcjum brytyjskich firm Ricardo, European Thermodynamics (ETL), D2H i Thatcham Research. Brytyjski rząd dla zdobycia doświadczenia w produkcji napędów wodorowych dofinansował konsorcjum kwotą 11 mln funtów. Dofinansowanie do produkcji modelu na wodór pochodzi z rządowego programu APC – Advanced Propulsion Center.

Produkcja pickupa na wodór ruszy w 2023 roku w fabryce Toyota w Burnaston. Po serii testowych prototypów planuje się uruchomienie regularnej produkcji pickupów z ogniwem paliwowym. Toyota Hilux najnowszej generacji jest wdzięcznym obiektem do adaptacji na napęd wodorowy. Duża ilość miejsca na ramie i pod maską sprawia, że bez problemy mieści się tam zestaw zbiorników na sprężony wodór H70, ogniwo paliwowe, akumulator litowo-jonowy oraz silnik elektryczny. Toyota Hilux H2 zyska komponenty z modelu Mirai 2. Jest to zestaw bazujący na ogniwe wodorowym o mocy 185 KM i i momencie 300 Nm.

Źródło: Toyota UK

Zobacz także
HYVIA – dostawczak na wodór od Renault
– Renault Master na wodór – prototyp z 2019 roku
– Katalog ciężarówek wodorowych