Renault na wodór – Master z ogniwem paliwowym

Wodorowe Renault Master trafi do sprzedaży w I połowie 2020 roku. Francuski koncern chce dogonić w ofercie wodorowych dostawczaków koncerny Hyundai i Toyota. Na jednym tankowaniu wodoru Master ZE Hydrogen przejedzie 350 kilometrów. Poza ogniwem paliwowym reszta elementów układu napędowego będzie zbieżna z elektryczną wersją ZE.

Renault Master ZE Hydrogen (źródło: Renault)

Renault Master ZE Hydrogen jest wyposażony w ogniwo wodorowe o mocy 10 kW. Układ wodorowy to swoisty range extender dla wersji elektrycznej ZE. Dzięki możliwości generowania energii elektrycznej na pokładzie zasięg pojazdu wzrasta ze 120 do 350 kilometrów między tankowaniem układu elektrycznego. Ogniwo paliwowe i pozostałe elementy układu napędowego będą ważyły 200 kilogramów więcej w stosunku do zwykłej wersji ZE. Tankowanie wodoru do pełna zajmie 5 a 10 minut.

Renault Master ZE Hydrogen (źródło: Renault)

Renault na wodór były testowane od 2014 roku wspólnie z firmą Symbio (grupa Michelin). Do konwersji na zasilania wodorem wybrano modele Kangoo i Master. Kangoo ZE Hydrogen na wodór wejdzie do sprzedaży do końca 2019 roku i będzie kosztować 48300 euro netto. Master ZE Hydrogen trafi do sprzedaży w I połowie 2020 roku. Nowe modele Renault będą całkowicie bezemisyjne w miejscu eksploatacji pojazdu. Jedynymi spalinami z układu napędowego będzie para wodna. Renault spodziewa się w najbliższych latach szczególnych preferencji i mechanizmów wsparcia dla modeli Kangoo i Master z ogniwami wodorowymi.

Źródło: Renault

Zobacz także
– Hyundai Xcient na wodór
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo