Mercedes eCitaro Fuelcell na wodór od 2022

Autobus na wodór od Mercedes zostanie zaprezentowany w 2022 roku. Koncern Daimler poinformował o otrzymaniu dotacji do budowy wodorowej wersji modelu eCitaro. Autobus z ogniwami paliwowymi spod znaku gwiazdy będzie wytwarzany na bazie elektrycznego autobusu miejskiego Ecitaro.

Mercedes eCitaro Hydrogen Fuelcell (źródło: Mercedes-Benz)

Wodorowy Ecitaro będzie wytwarzany od 2022 roku. Koncern Daimler poinformował z początkiem listopada 2019 o otrzymaniu wsparcia rządowego dla budowy wodorowej wersji elektrycznego autobusu. Krajowa Platforma Innowacji wsparła projekt Ecitaro Fuelcell kwotą 3,3 mln euro. Mercedes planuje zastosować swój napęd wodorowy na wszystkich rynkach globalnych. Celem grupy Daimler jest osiągnięcie zero-emisyjności napędów w produkowanych pojazdach do 2039 roku.

Autobusy z ogniwami paliwowymi Mercedes oferuje od 2005 roku. Mercedes Citaro Fuelcell trafił na testy m.in. od 2005 roku do Londynu. Autobusy Mercedesa na wodór były także eksploatowane we Sztokholmie, Stuttgarcie oraz włoskim Bolzano. Poniżej Mercedes Citaro FuelCell Hybrid I generacji.

Źródło: Mercedes-Benz Buses

Zobacz także
Katalog autobusów wodorowych
Katalog ciężarówek na wodór
Wodór jako paliwo dla silników